Kron hastalığı nedir ve nasıl geçer?

Kron hastalığı yahut evrensel dilde crohn hastalığı sindirim sisteminde meydana gelen sistematik bir hastalıktır. Bu yazımda kron hastalığı nedir, kron hastalığının belirtileri nelerdir, kron hastalığı nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevap vereceğim.

Kron hastalığı nedir?

Sindirim sistemine dahil olan yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve hatta sindirim sisteminin son bulduğu anüs bölgesinde görülebilen ülser şeklindeki yaralara ve bozukluklara kron hastalığıdenir. Az önce belirttiğim bir noktada görüldüğü gibi birden fazla noktada da görülebilir. Oluştuğu yerde daralma ve iltihaplanmalara neden olur.

Kron hastalığının nedenleri nelerdir?

Kesin bir nedeni henüz bulunamayan kron hastalığı, çevresel ve biyolojik nedenlere bağlı ortaya çıkmaktadır. Aileden geçen kalıtımsal bir yönü henüz ispatlanmamıştır. Kromozom bozukluklarında bu hastalık gözlemlenmiştir. Bakteri ve virüs kökenli ortaya çıkan kron hastalıkları da tıp literatürüne geçmiştir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülme oranı daha yüksektir. Ancak kesin bir nedenini halen bilmiyoruz.

Kron hastalığı nasıl teşhis edilir?

Kişinin uzun süren; kabızlık, ishal, mide bulanması gibi şikayetleri üzerine doktora gitmesiyle teşhis edilir. Durumdan şüphelenen hekim halk arasında tersten endoskopi diye bilinen kolonoskopi ile bağırsak incelemesi yapar. Gerekli görüldüğünde içeriden parça alınır ve biopsi yapılır. Geniş kapsamlı bir araştırma neticesinde ancak kron hastalığı teşhis edilebilir.

Kron hastalığı nasıl geçer?

İlaçla Tedavi: Bu hastalığın oluşum yerine ve şekline bağlı olarak, uzman hekim kontrolünde, ilaçla hastalığı kontrol amaçlı tedavi gerçekleştirilir. İlaç çoğu zaman tek başına çözüm değildir, ishal, kabızlık, ağrı şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Kortizonlu ilaç, antibiyotik gibi ilaçlar kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Topuk dikeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Cerrahi İşlem: Bu vakalarda cerrahi müdahale pek tercih edilmez, duruma göre doktorunuz ameliyatı şart koşuyorsa mutlaka kron hastalığı konusunda tecrübeli bir doktora ameliyat olmak gerekir. Ayrıca bu hastalar gastroenteroloji merkezinde tedavi olmalı ve durumları sürekli takip edilmelidir. Kullanılan ilaçlardan beslenme düzenine kadar son derece titiz davranılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir