Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kabakgiller ailesinde bulunur. Yıllık bir bitki olup, ince gövdeli bir yapıya sahiptir. Yaprakları insan elini andıran biçimde saplı ve parçalıdır. Bu bitki acayip elma ve papara olarak da anılmaktadır.  Meyve oluşumunu tamamlamaya yaklaştıkça birbirinden ayrılır. Meyvesinin uzunluğu 8-15 cm kadardır. Eninin genişliği 10 santime kadar ulaşmaktadır.  Meyveler ilk oluşuma başladığı zaman yeşil olur. Olgunlaşma zamanına girdikçe ise sarı olmaya başlar ve en sonunda, tam olgunlaştığı zamanda altın sarısı rengini alır. Meyvenin içerisinde bol bir şekilde fasulye tanelerini andıran çekirdekler bulunur.

Ana vatanının Hindistan toprakları olduğu bilinen kudret narı, Afrika ve Asya’nın tropik bölgeleri de dahil olmak üzere Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde de yetişmektedir. Meyveler sonbahar mevsiminde olgunlaşmasını tamamladığı için bu vakitte toplanır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Mide-barsak hastalıklarına kalıcı şekilde çözüm sağlar.
Karaciğerin düzgün çalışmasına destek olur.
Vücuttaki yara ve iltihapların iyileşmesinde etkilidir.
Bağırsak tembelliği varsa bunu düzelterek düzenli tuvalet alışkanlığı oluşturur.
Hücre yenileyici özelliği vardır.
Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
Rahimde oluşan yaraları iyileştirici etkisi vardır.
Yanık ve yaralara iyi geldiği için bu alanda da tercih edilir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Taze meyvesinin kullanım şekli: Kudret narının olgun meyvesi balla karıştırılarak tüketilebilir. Olgunlaşmış kudret narı bir tabakta ezilir. Çok aşırı olmayan miktarda bal ile karışımı yapılır. Sabahları aç bir şekilde 1 çorba kaşığı tüketilir. Ekstra bir kullanım gerektirmez.

İlginizi Çekebilir:  Meşenin Faydaları Nelerdir

Taze meyvesinin olmadığı zaman kullanım şekli: Olgunlaşmayan kudret narının çekirdekleri temizlenir. Küçük boyutlarda küp küp kesilir. Bir kilo miktarında bal ile karıştırılır. Bu şekilde ağzı kapalı olarak bir ay bekletilir. Bu karışım bekledikten sonra biraz sulanabilir. Bu bir sorun değildir. Ancak şeker hastaları kudret narını bu şekilde tüketmemelidir.
Bir diğer kullanım şekli ise zeytinyağıyla kullanımıdır. Hali zeytinyağının içersinde yaklaşık 6 ay kadar bekletin. Bu süreden sonra kudret narından bir çorba kaşığı miktarında başka bir kaseye koyun.  1 çay kaşığı süzme balla karıştırılarak sabahları aç karna tüketilir.

Harici kullanım için: Zeytinyağında bekletilmiş kudret narı lapa hale getirilir. Bu şekilde yanık ve yaralar için kullanılır. Aynı şekilde rahim yaraları için de bu kullanım şekli uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir