Kulağa Darbe Gelmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Kulağa darbe gelmesi sonucu iki ihtimalden biri meydana gelir.

  1. Kulak zarı delinmiş olabilir.
  2. Kulak zarı zarar görmemiştir. Bu durumda endişelenmeye gerek yok.

Evet başlığımız kulağa darbe gelmesi durumunda ne yapılması gerekir? diyor. Bu durumda genel olarak verebileceğimiz cevap doktora başvurulmasıdır. Ancak birazcık detaylı düşündüğümüzde bu darbe sonucunda kulak zarının yırtılmış olabileceği aklımıza gelecektir.

YIRTILAN KULAK ZARI 

Kulak zarının yırtılıp yırtılmadığı işitme testi yapılarak kolayca anlaşılabilir. Çünkü işitme kulak zarının hasar görmesiyle doğru orantılıdır. Kulak zarındaki delikler kendi kendini onarabilecek bir yapıya sahiptir. Ancak buna doktor karar vermelidir. Doktor dilerse küçük bir yama da yapılabilir. Bu yama kulak zarındaki deliğin kenarlarına mikroskop aracılığı ile yapıştırıcı etkili ilaçlar sürüldükten sonra; özel ince kağıt parçaları ile yapılır. Delik kapanana kadar yama işlemi tekrar edilir. Kapanmadıysa cerrahi müdahale gerekebilir.

CERRAHİ MÜDAHALE 

Her yırtılmada ameliyat gerekmez. Ancak kendi kendini onaramayan delikler veya doku kaybı olan durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Özetle kulağa darbe gelmesi durumlarında ilk 24-48 saat içerisinde doktora başvurulmalı ve hasar tespit edilmelidir. Kulak zarı delinmeleri normal şartlarda kendi kendine 7  gün içerisinde iyileşebilmektedir. Bu iyileşme ancak doku kaybı olmuşsa gecikebilir. Orta kulak ya da kulak zarı enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılabilir. Böylece bir hafta gibi kısa bir sürede iyileşme görülecektir. Yetersiz tedavi uygulandığında enfeksiyon kronikleşebilir. Hasarlı kulağa su kaçırmamak tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kulaktan Kan Gelme Sebebi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir