Kulaktan Kan Gelme Sebebi

Kulak vücudumuzda bulunan işitim organı ve bu sesleri toplamaya yarayan kanat biçimindeki dış kısmıdır. Kulak, bir dizi kanal, kemikçik, zar, sıvıların ilahi ve hassas bir düzen ile sıralanmasıyla meydana gelmiş bir organdır. Ses dalgalarını ve durumlarla ilgili uyarıları elektrik dalgalarına çevirip beyne yollanması dengemizi ve işitmemizi sağlar.

Kulakta meydana gelen hasarlar nedeniyle çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden biride kulaktan kan gelmesidir. Peki kulaktan kan gelmesi neyin belirtisi olabilir diye düşünüyoruz. Kulak tüm vücudumuzu etkileyen bir organ;  kulaktan kan gelmesinin nedenleri kulak zarının yırtılması, zedelenmesi, kafaya gelen ağır darbe bunun neticesinde aşırı basınç, delici veya sivri bir cisimle kulakta oluşan yaralar, üst solunum yolu hastalıkları, kulakta oluşan enfeksiyonlardan dolayı kulaktan gelebilir.

Kulak kanaması ciddiye alınması gereken bir olgu basit nedenlerden dolayı oluşsa bile ciddiye olarak mutlaka bir doktora müracaat etmeniz gerekir. Kulak direkt olarak beyinle alakalı bir organ olduğundan dolayı herhangi bir zedelenmede beyne etki edebilir.

Kulak zarı insanda bulunan en hassas dokulardandır biridir. Şiddetleri çok az olsa bile en ufak bir darbede kulak kanamasına neden olur. Kulak kanamaları genellikle kısa süreli devam eder fakat oluşan hasara ve yaralanmanın şiddetine göre ağrı hissi, duyma güçlüğü ve kaybına neden olabilir.

Çoğunlukla çocuklarda geniz ile kulak arasındaki östaki borusu yetişkinlere göre daha kısa olduğundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabına neden oluyor. Bu durumda kulak çınlaması da çok fazla olabilir ve iltihap neticesinde kulak kanaması olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Histeri Krizi Nedir?

Kulak temizliğinde de çok önemlidir netice itibariyle duyma ve denge organımız bir nevi yaşamı sürdürme nedenimiz. Kulak temizliği için sert cisimleri kulağa sokmak çok tehlikelidir. Kulak zarının yırtılmasına ve kulaktan kan gelmesine neden olur. Bazı durumlarda kulakta biriken kirde zarın kanamasına neden olabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Durumunda Nasıl Tedavi Edilebilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı kulak ağrısı gün içerisinde şiddetlenmiş ise, duymanızda sorun varsa, kulak kanamasından sonra ağrı kaybolmuş ise kulak zarında yırtılma oluşmuş olması ihtimali çok yüksektir. En yakın sağlık kuruşuna veya doktorunuza müracaat ederek çözüm yolu bulabilirsiniz. Eğer şiddetli bir ağrı hissetmiyorsanız, kulakta çınlama oluşmuşsa, sakin ve sessiz bir ortamda dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Kulak Kanaması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kulak kanamasında öncelikle sakin olmalı ve panik yapmamalısınız. Kanamanız aşırı değil ise temiz bir sargı beziyle kulak temizlenir. Kanamanız eğer çok ise tampon yapmayın ve bezle sarın. Kulağı kanayan kişi kendinde ise sırt üstü yatırılır eğer baygın ise kanayan kulağın üzerine yatırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir