Kulunç ağrısı geçirme yöntemleri

Kulunç ağrısı özellikle ortay yaş grubunda yer ala kişileri rahatsız eder. Sırtta, kol ve bacakta hissedilebilir. Daha çok zedelenen veya iltihaplanan kas kemik dokusunda olur.  Kulunç ağrılarının birden fazla tedavi yöntemi vardır. Bu yazımda kulunç ağrısını geçirmek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğim, yazımı dikkatlice okur ve söylediklerimi uygularsanız kulunç ağrısından kurtulabilirsiniz.

Kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir?

Bu ağrılarla savaşmak için evde birçok şey yapabilirsiniz. Öncelikle evde nasıl oturup nasıl yattığınızı belirleyerek işe başlayın. Kulunç ağrılarının başlıca sebebi ters duruş şekilleridir. Malumunuz bilgisayar ve internet başında fazlaca vakit geçiren bir toplum olduğumuzdan, işe duruş şeklinizi düzelterek başlamalısınız. Oturma pozisyonununz her zaman belinizi destekler şekilde olmasına dikkat edin. Yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olmasına dikkat edin. Ev iş yaparken belinizi incitmeyin. Klima ve açık pencere önünde oturmayın.

Evde sıcak veya soğuk pres yaparak ağrı bölgesini rahatlatın, ağrı yüksek ise soğuk press iyi gelecektir. Ayrıca evde açma germe hareketleri de sizi rahatlatır.

Kulunç kırmak doğru mudur?

Halk arasında kulunç kırmak diye bir tabir olasa da tıp dilinde böyle bir şey yoktur. Kulunç kırmak sert masaja verilen isimdir ve bilinçsizce yapıldığında sizi daha da beter eder.

Kulunç ağrısına karşı hangi egzersizler yapılabilir?

Kulunç ağrısı her ne kadar bölgesel ağrılar olsa da yapılacak egzersiz, tüm vücuda yönelik olmalıdır. Standart açma germe hareketlerinin yanı sıra günde 30 dakikalık bir yürüyüş ağrılarınıza iyi gelecektir. Kulunç ağrılarınız çok şiddetliyse mutlaka tıbbi tedavi şarttır, spor tedaviyi destekleme niteliğindedir, tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojik Göz Ağrısı

Kulunç ağrısına son derece faydalı olan bir diğer spor, yüzmedir. Su altında yapılan spor vücudu ekstra daha hızlı çalıştırır. Havuz yerine yaz aylarında denizi tercih etmenizde fayda var çünkü yüzme sonrası sıcak kumlara sırt üstü uzanmak da kulunç ağrılarınıza iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir