Kuş gribi belirtileri ve tedavisi

Kuş Gribi Nedir?

Kuş gribi, grip virüsüne neden olan enfrenzo virüsünün evrim geçirmesi sonucunda oluşur. Yani normal gribe neden olan virüsün yıllar içerisinde çeşitli bünyelere girerek bünyelerin bağışıklığına karşı kendisini değiştirmesi sonucunda oluşur.

Kuş gribi, ülkemizde kanatlı hayvanlar vasıtasıyla daha önceki yıllarda yayılım göstermiş ve sağlık bakanlığının uygulamaları sonucunda yayılımı durdurularak yok edilmiştir. Ancak yine bu virüsün bir türevi ortaya çıkabilir bu gibi durumlarda sağlık bakanlığı yetkilileri haberdar edilmelidir.

Kuş Gribi Hayvanlar Arasında Nasıl Yayılır?

Kuş gribi göçmen kuşlar vasıtasıyla taşınmaktadır.  Göçmen kuşların ülkelerdeki sulak alanlarda mola verdiği dönemlerde ağız salgıları, dışkıları ve kanları ile diğer evcil ve yabani kuşlara hızla bulaşarak 3 – 5 gün içerisinde hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalık çok ölümcül bir şekilde ilerleyerek bütün evcil kuşların telef olmasına neden olabilir.

Kuş Gribi İnsana Bulaşır Mı?

Kuş gribi insanların hayvanlar ile gerçekleştirdiği temas sonucunda bulaşabilmektedir.  Şu başlıklar altında bulaşma yollarını sıralayabiliriz;

  • Ölmüş bir kanatlı hayvana çıplak elle temas
  • Kanatlı hayvanların dışkısına veya vücuttan atılan her hangi bir sıvıya korunmasız temas
  • Hayvanın dışkı veya salgısının bulaştığı eşyalar ile temas etme
  • Hava yolu ile bulaşma

Kuş gribi normal grip hastalığı gibi hava yolu ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle veba gibi çok hızlı bir şekilde ülkeler içerisinde yayılıp çoğu insanı ölüme sürükleyebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Atışlarında Düzensizlik Neden olur?

Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ve boyun ağrısı
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Solunum güçlüğü çekmek

Kuş gribi normal bir grip gibi belirtiler göstermektedir. Bu yüzden önemsenmemesi sonucunda dünyada bir çok ölüm gerçekleşmiştir. Kuş gribinin insan bünyesinde ki kuluçka süresi 2 ila 5 gün arasında gerçekleşir.

Kuş Gribi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuş gribin tedavisinde öncelikle en önemli yapılabilecek işlem aşılama işleminin virüs yayılmadan öncelikle virüsün ortaya çıktığı tüm bölgede ve ülkede yapılması gerekmektedir.  Kuş gribi kişiye bulaştıktan sonra çok fazla zaman geçmediyse. Yani virüs tüm vücudu ele geçirmediyse çeşitli anti enfeksiyon ilaçları ile tedavi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir