Kusmukta kan görmek neyin belirtisidir?

Üst solunum yollarından, ağızdan solunum sisteminden akciğerlerden bronşlardan ve gırtlaktan  kan gelmesine aynı zamanda hemoptizi de denir. Halk arasında kan tükürme olarak ta adlandırılır. Ağızdan kahverengi renkte sıvı gelmesi, midedeki sindirilmiş ve işlenmiş kanın dışarıya atıldığındaki görüntüsüdür. Eğer kan mideden geliyorsa yani kusularak çıkartılıyorsa buna da hematemez denmektedir. Kan, mide sıvısıyla karışarak sindirilir ve rengi normal kan kırmızısı değil, kahverengi görünür.

Kusmukta Kan Neden olur?

Mideden kusma sonucunda kan gelen hastalarda öncelikle kanın nereden geldiği tespit edilmek üzere, boğaz, mide, gırtlak travmaları veya darbeleri kontrol edilerek teşhis konulmalıdır. Bu durum, solunum yollarından yabancı cisim kaçması durumunda da boğazı gırtlağı genzi tahriş etmesi ile de gerçekleşebilir.

Akciğer tüberkülozu, bronşektazi, amfizem, pnömoni, akciğer apsesi veya kanseri ve kalp hastalığı bakımından incelenmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bu nedenle röntgen çektirmeli ve balgam testi yapılmasında fayda vardır. Bazı kan rahatsızlıklarında vitamin eksikliğinde de bu sorunlar görülebilmektedir. Vitamin eksikliğinden de olabilme ihtimali gayet yüksektir.

Kadınlarda kan kusmak;

Bazı bayanlarda, özel günlerinde de kusmuktan kan gelmesi durumu görülebilmektedir. Bu kan ya mideden yada eğer hastada var ise ülserden geliyor olabilir. Eğer kusmanın dışında içeride kan kalmış ise bu da bağırsaklardan dışkı ile dışarı atılacağından dolayı, dışkı üzerinde koyu kırmızı yada siyah tonlarında kan görülebilir. Buna da melena ismi verilir.

İlginizi Çekebilir:  Disk Kayması Nedir, Nasıl Olur ve Tedavisi?

Kusmukta kan görünce ne yapılır?

Kusarken kan gelmesi, kusmukta kan görmek ve ağızdan tükürükle kan gelmesi, gırtlak kanaması durumlarında aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler tüketilmemeli, bir hekim muayenesinden geçene kadar sıvı besinler kullanılmalı, olası bir ide, boğaz ülserini zorlayacak kanatacak sert gıdalar tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir