Limonun Göze Faydaları

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız limonun insan vücuduna birçok yararı vardır. Yemeklerimizde salatalarımızda kullandığımız limon bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından çok önemlidir. Pratik bir şekilde kullanarak sağlığınıza sağlık katma konusunda üstün etkileri vardır. Örneğin çaylarımıza şeker atarak tatlandırmak yerine birkaç limon suyu damlası aynı etkiyi gösterecek çayın içindeki zararlı etkileri yok edecektir. Vücut direnciniz düştüğünde C vitamini ihtiyacı hissedersiniz dinçleşmek daha canlı olmak için C vitaminine ihtiyacınız vardır. Hasta olmasak bile günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacımızı kabuksuz bir limonla bu ihtiyacın yarısın karşılayabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir kişiye canlılık verir.

Yaraların iyileştirilmesinde doğal olarak cilt bakımında da mucizevi etkileri vardır. Cildinizde çıkan yaraların çoğunun sebebi C vitamini eksikliği yaşamanızdandır. Yaraların, yanmış olan derinizin hızlı bir şekilde iyileşmesinde büyük rol oynar. Bazı uzmanlar bu şikayetlerle gelen hastalarına iyileşme sürecinde limon kullanımı önermektedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler bol miktarda limon tüketerek tansiyonlarını dengede tutabilir. Anti bakteriyel niteliği sayesinde enfeksiyon kapma riskinizi ciddi seviyede azaltır. Faydaları saymakla bitmeyen limonun yapılan incelemeler sonucunda kanser olma riskine karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Limonun kabuğunu soyup kabuğu haşlarsanız kurtları dökme konusunda büyük yararı olur. Sürekli mide bulantısı ve baş dönmesi yaşayan kişilerde limon kullanımının etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Limonun göze olan faydaları konusunda yanlış bilenen şeyler göz sağlığı konusunda tehdit oluşturuyor. Göze limon suyu damlatmanın göze iyi geldiğini bunun gözdeki canlılığı ve parlaklığı arttırdığı söyleniyor. Ancak göze limon suyu damlatmak vereceği yarar kadar zararlıdır. Limon suyunun parlaklığı arttırdığı doğrudur ama bu parlaklık kısa bir zaman sürecektir verdiği zarar daha etkili kalacaktır. Gözün yapısı gereği göz dışardan gelebilecek her türlü müdahaleye karşı duyarlıdır. Damlattığını limon suyu asidik bir özellik taşıdığından retina kısmındaki hücrelerin tahribata uğramasına sebebiyet verirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Genetik Görme Problemleri ve Hastalıkları Nelerdir

Göz sağlını korumanın yolu bu şekilde olmaz. Bir göz doktoruna gidip şikayetiniz hakkında bilgi almak sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. Limonun sürekli olarak yeni bir etkisinin çıkmamasına alışmış durumdayız. Saç ve cilt bakımına önem verenlerin kullanmasında fayda görülen limon kepek oluşumunu önler. Sindirim sorunu yaşayan kişilerde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Böbrek taşı sıkıntısı çeken hastalarda taşın çözülmesinde ve yine aynı şekilde safra taşının çözülmesinde etkisi vardır. Vücut sağlığının her noktasında insanlığı yarar sağlayan limonu sofralarımızdan eksik etmemiz gerekir. Yemeklerde, çorbalarda, salatalarda ya da çaylarda sürekli bulundurmak sağlıklı bir yaşam için altın kural haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir