Maskeli Depresyon Nedir?

Maskeli depresyon, normal depresyona kıyasla, kişide sadece psikolojik değil, bedensel rahatsızlıkların da ortaya çıkabildiği bir rahatsızlık türüdür. Fakat normal depresyona göre anlaşılması daha zor olduğundan, kolay tanı koyulamaz ve bu da maskeli depresyon rahatsızlığı yaşayan bir insanın, uzun süre boyunca tedavi görmeden yaşamına devam etmesine sebep olur. Genelde orta yaş ve üzeri dönemlerde sıklıkla görülen maskeli depresyon rahatsızlığı, toplum içinde tahmin edilenden çok daha fazla sayıda görülebilmektedir.

Maskeli Depresyonun Belirtileri

Maskeli depresyonun belirtileri farklı insanlarda farklı şekillerde olabilmektedir. Bunları sayarsak, başlıca belirtiler, baş ağrısı, bel bölgesinde, sırt bölgesinde ya da boyun bölgesinde ağrılar, eklem yerlerinde olan ağrılar, genel olarak yorgunluk ve halsizlik hali diyebiliriz. Fakat bunlarla beraber farklı belirtiler de sayabiliriz. Baş dönmesi, mide bulantısı, sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıklar da maskeli depresyonun belirtileri olabilmektedir. Ayrıca, maskeli depresyon rahatsızlığı kimi insanlarda, solunum yollarında sıkıntılara, cilt sorunlarına ve cinsel problemlere de sebep olabilmektedir.

Maskeli Depresyon ile Normal Depresyonun Farkları

Maskeli depresyon, temel olarak bir psikolojik rahatsızlık olmasına karşın, normal depresyon gibi hem kendini çabucak belli etmeyebilir, hem de maskeli depresyon rahatsızlığını yaşayan kişi tarafından da anlaşılamayabilir. Maskeli depresyon rahatsızlığını normal depresyondan ayıran belki de en önemli özelliği, rahatsızlığı yaşayan kişinin kendisini bir depresyon içerisinde hissetmemesi durumudur. Bu durumu yaşayan kişiler, genelde yukarıda da saymış bulunduğum bedensel sıkıntılardan şikâyet ederler. Kendilerinde psikolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünmezler. Hatta kimi zaman dışarıdan bakıldığında sanki çok mutlularmış gibi bile gözükebilirler. Bunun sebebi, rahatsızlıklarının farkında olmamakla beraber, bilinçsiz bir şekilde uygulamış oldukları bir nevi savunma mekanizmasıdır diyebiliriz. Bununla birlikte, maskeli depresyon rahatsızlığını yaşayan insanlar, bir sorunu olduklarını düşünmediklerinden dolayı, etraflarındaki insanlara bundan pek bahsetmezler. Karşısında bulunan insanlar da bu kişinin içinde bulunduğu durumu anlayamadıklarından, bu kişinin yaşamış bulunduğu rahatsızlığa bir teşhis koyamazlar. Temel olarak maskeli depresyonu, normal depresyondan ayıran en önemli farkın bu olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Fobisi Nedir Nasıl Geçer ?

Maskeli Depresyonun Teşhis Edilme Yöntemleri

Daha önce de dediğim gibi, maskeli depresyona kolay tanı koyulamadığından, teşhisi de normal depresyona göre daha zordur. Benim kişisel tavsiyem, yukarıda da belirttiğim belirtilerden bir veya birden fazlasını yaşayan kişilerin mutlak suretle bir uzmana danışmasıdır. Konusundan uzman kişilerin size yapacağı bir takım tetkikler neticesinde, maskeli depresyon rahatsızlığına sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir