Meşenin Faydaları Nelerdir

Meşe kayıngiller ailesinin 400 kadar türü arasında olan yaz kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan kerestesi dayanıklı ve çeşitli alanlarda kullanılan orman ağaçlarının ortak adıdır. Yeryüzünde geniş bir alanda bulunsa da anavatanı olarak Anadolu, Yunanistan, İran, Irak, Suriye, Pakistan ve Afganistan olarak geçmektedir. Meşe ağacının kökleri oldukça geniş alanlara yayılım göstermektedir. Ülkemizde meşe ağacının yayılış gösteren yaklaşık 30 türü bulunmaktadır. Meşenin meyvesine ayrım yapılmaksızın palamut denilir ve ülkemizde yetişen türlerden sadece 2 veya 3’den meyve elde edilmektedir.

Meşe palamutları tamamen olgunlaşmadan 15 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında toplanır. Güneş altında duruma göre yaklaşık 10 ile 15 gün kurutularak saklanır.

Meşe ağacı ve Palamudunun Faydaları

İshal ve dizanteriyi keser bundan dolayı kabızlık yapıcı etkisi bulunmakta. Damarlar üzerinde yatıştırıcı etkisinden dolayı kanamaları durdurur ve basur gibi rahatsızlıklarda faydalanılır. Kanamaları durdurucu etkisinden dolayı mide kanamalarında tedavisinde kullanılır. Kanama ve mikrop öldürücü etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında faydalanılır. İltihap giderici olarak bağırsak bozukluklarında, boğaz, göz ve karaciğer rahatsızlarında kullanılır. Şeker hastalıklarında, egzama ve arpacık gibi hastalıklarda bol miktarda meşe kullanılmaktadır.

Meşenin Hastalıklara Göre Kullanım Şekli

  • Meşe kabuğunu süt ile kaynatıp doğal bal ile tatlandırıldığında; boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına fayda sağlar. Mide yanması, mide kanması, gastrit, basur, anjin, ağız yararlarına faydalı ve ishalin kesilmesine yarar. Zehirlenmelere karşıda birebirdir.
  • Meşe yaprağını suda kaynatıp suyunu içmek; bel soğukluğuna ve kan tükürmesini giderir.
  • İshalin ağır olduğu durumlarda 1 gr meşe palamut tozu günde 2-3 kere yutulur.
  • Meşe yaprağını suda ve sirkede kaynattıktan sonra ağzımızda sıcak olarak tutarsak nevazilden dolayı gelen diş ağrısını keser.
  • Adet dönemlerinde akıntının çok durumlarda meşe yaprağını kaynatıp buğusunun üstüne oturursanız akıntı hafifler.
  • Mide yanması, gastrit, ülser gibi iç hastalıkların tedavisinde palamut kahvesi yapabilirsiniz. Palamut kahvesini 1 litre suda kaynatın. Duruma göre bal veya pekmez ile tatlandırarak günde 2-3 bardak kadar içilir.
  • Meşe ağacının pamuk mazısı denilen türü yaraların üzerine sarıldığında mikroplara karşı koruma sağlar.
  • Mayasıl ve egzama için önerimiz meşe yapraklarını, kabuklarını ve palamutlarını kaynatarak elde edilen su ile banyodan sonra bu bölgelere sürülür.
İlginizi Çekebilir:  Alerji nedir, Sebepleri ve Tedavisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir