Meyan kökünün faydaları nelerdir?

Bitkilerle aram pek yoktur. Ama bazı bitkileri sizler gibi sıkça duyduğum için araştırırım. Meyan kökü dedikleri bu bitkide araştırdığım ve bana çok garip gelen bitkilerden birisi olmuştur. Bu bitki o kadar garip ki, adamı vezirde edebiliyor, yeri gelince rezil de edebiliyor. O nedenle çok saygılı bir şekilde yaklaşıp, tamamen bilinçli bir şekilde kullanılması, yararlanılması gereken bir bir bitki oluyor.

Genelde tıp dünyasında sıkça kullanılan bir bitki olduğunu ilk girişte belirteyim de, ne kadar işe yarar bir bitki kardeşimiz olduğunu anlayın.

Meyan Kökünün Sunduğu Faydalar

Bu bitkinin spazm çözücü dedikleri bir etkisi vardır. Bu etkiyi bilen uzmanlar, mide ülseri gibi adamı yakan, bronşit gibi deli eden, kış aylarında soğuk algınlığı gibi dert veren hastalıklarda kullanırlar. 

Tabii bu hastalıklar hafif kalanlar. Birde prostat kanseri ve hepatit gibi hastalıklarda da gene kullanımı söz konusu olmaktadır. Yani meyan kökü, sıradan bit bitki değildir ve bitki dünyasının elit isimlerden birisidir.

Meyan Kökünün Yan Etkileri Var Mıdır?

Tabii ki vardır. Şimdi sizlere bu yan etkilerini sıralayacağım bildiğim kadarıyla. Sizde bu yan etkileri görünce zaten pat diye “hemen deneyelim” demezsiniz. Ayrıca sizinde bildiğiniz yan etkiler ya da üstteki gibi faydalar falan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Meyan kökü, direk adamı yakacak hastalıklara sebebiyet verebilir.

Örneğin yüksek tansiyona neden olabilir, kalbin aklına girip daha düzensiz atmasını sağlayabilir, sodyum tutulması denilen sorunla sizi karşı karşıya bırakabilir, hatta erkekler için “yandım aman” dedirtecek şekilde cinsel isteği azaltıcı etkide yaratabilir. Bu nedenle siz siz olun, meyan köküne sıradan bir bitki gibi yaklaşmayın.

İlginizi Çekebilir:  Zeytinyağın faydaları ve zararları nelerdir?

Meyan Kökü Kullanımı

Bu tür bir bitkiyi kullanırken iki kere düşüneceksiniz arkadaşlar. Bu nedenle de her gördüğünüz meyan kökü ürününe ya da yöntemine saldırmadan, bir uzmana/doktora gidip medet umacaksınız. Eğer bir doktor, uzman size “şu şekilde, şu kadar” kullanabilirsiniz derse, kullanın. Ama kafanıza göre “meyan kökü ürünü” olarak üretilen ve el altından satılan ürünlere sakın deyim bulaşmayın, başınıza yok yere iş alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir