Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı, belki de biz insanlarda en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Farklı farklı zamanlarda ve farklı farklı sebeplerden dolayı neredeyse hepimiz mutlaka belli bir dönem mide ağrısı rahatsızlığından şikâyetçi olmuşuzdur. Mide ağrısı sık görülmekle birlikte çok ciddi bir rahatsızlık değildir ve kişi belli şeylere dikkat ettiğinde mide ağrısı rahatsızlığı ile karşılaşmama ihtimali oldukça yükselir.

Mide Ağrısının Sebepleri…

Mide ağrısının oldukça fazla sebebi olabilir. Genel olarak mide ağrısının en önemli sebebi, yediğimiz veya içtiğimiz gıdalar ile alakalıdır. Fakat kimi zaman aç karnına da kişi mide ağrısı rahatsızlığı yaşayabilir. Bununla beraber soğuk havalarda veya ortamlarda da mide ağrısı rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Çok soğuk veya sıcak yemekler, aşırı yağlı veya baharatlı gıdalar da mide ağrısı rahatsızlığını tetikleyen sebeplerdendir.

Bütün bu sebeplerle beraber, mide ağrısının tek sebebi sadece yukarıda saymış olduğumuz bu sebepler olmayabilir. Mide ağrısı rahatsızlığı çoğu zaman, psikolojik sebeplerden de ortaya çıkabilir. Gün içinde yaşanan stresli bir durum veya içinde bulunulan stresli bir ortam da mide ağrısını tetikleyebilecek diğer sebeplerdir.

Sebebi ve belirtileri her ne olursa olsun, uzun süreli mide rahatsızlıklarında mutlaka bir uzman hekime başvurulmasını tavsiye ediyorum.

Mide Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Mide ağrısı rahatsızlığının farklı farklı tedavi şekilleri bulunmaktadır. Bunları kısaca şöyle sayabilirim. Mide ağrısı rahatsızlığı esnasında kişide ishal görülebilir. İshal sebebiyle kişi sıvı kaybı yaşayabilmektedir. Bu sebeple vücuttaki sıvı kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketilmesini öneriyorum. Lifli gıdalar tüketerek mide ağrısı kimi zaman ishalin tam tersi şeklinde kabızlığa bağlı olarak da görülebilmektedir, sindirim sistemini rahatlatmanın en etkili yöntemlerinden birisini uygulamış olursunuz. 

İlginizi Çekebilir:  Mide nasıl çalışır?

Zencefil çayı ile  Zencefil bitkisinin en önemli özelliklerinden birisi sindirime olan faydasını görmüş oluruz. Zencefil bitkisi kaynatılıp suyu içilmesi mide ağrısına son derece iyi gelen bir tedavi yöntemidir. Mide ağrısı rahatsızlığının tedavisi için zencefil bitkisinin kökünü 5 dakika kadar kaynattıktan sonra demlenmeye bırakın. Ardından mide ağrısı rahatsızlığınız geçene kadar gün içinde belli aralıklar ile tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir