Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması, bazı temel belirtiler ile anlaşılabileceği gibi; asıl olarak anlaşılmasını sağlayan üç farklı belirti bulunmaktadır. Sizlere ilk olarak temel üç belirti türünden bahsetmek ve akabinde genel belirtilere değinmek istiyoruz.

Mide Kanaması Belirtilerinin Üç Farklı Şekli

Hematemez: Bu belirti türü, kusmanın renk ve şekline göre anlaşılmaktadır. Kişi, parlak tonda bir kırmızı renge sahip olan, kahve telvesi gibi bir şekli bulunan kusmalar yaşar. Bu kanamalar kısa süreli olacağı gibi uzun ve şiddetli kanamalarda söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda ise şiddetli bir koku oluşacağı için anlaşılması çok daha rahat olur.

Hematokezya: Bu belirti türünde ise, kusmuk yerine dışkılama da yaşanılan sorun mide kanaması olduğuna işaret eder. Eğer dışkılama esnasında gene parlak tonda kırmızı renkli bir kanama olması halinde bu durum mide kanamasına işaret eder.

Melena: Bu belirti türünde ise, kan hidroklorik aside maruz kalmıştır. Bu nedenle de renginde siyahlaşma olur ve cıvık bir görüntü oluşur. Bu şekilde siyah renkli cıvık bir kan görülmesi halinde belirti hemen ciddiye alınmalıdır.

En Çok Bilinen Standart Mide Kanaması Belirtileri

  • Başta dönme yaşanması,
  • Gözde kararmaların başlaması,
  • Ayakta durmada zorluk yaşama,
  • Yoğun bir halsizlik halinin oluşması,
  • Bayılma durumu ya da şoka girme durumu.

Eğer bu tür belirtiler söz konusu ise asla “biraz sonra geçer” denilmeden mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Aksi halde çok ciddi sorunlar söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir:  İshal Neden olur, Nasıl geçer, İshal Bitkisel Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir