Mide Kanaması Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Ağız ile onikiparmak bağırsakları arasında meydana gelebilecek herhangi bir damar yırtılması yada çizilme(yaralanma) ağızdan kan gelmesine neden olur. Ayrıca bu hatta meydana gelen bazı hastalıklar da kanamaya neden olur. Bu vakaların tümünü mide kanaması olarak değerlendirmekteyiz.

Şimdi mide kanaması yapan hastalıklara kısaca değinelim:

Reflü: Yemek borusunun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek iltihaplanmalara bağlı mide kanaması görülebilir.

Ülser: Mide içinde oluşan ülsere bağlı mide kanaması görülebilir. Mide kanaması şikayeti ile hastaneye gelen hastaların %60’ında ülser sebebiyle kanama geçirdiklerini görmekteyiz.

Karaciğer bozukluğu: Bazı durumlarda karaciğer bozukluğu mide borusunda varisler oluşturabilir ve kanamaya sebep olabilir. Yemek borusunda varis oluşumu son derece tehlikelidir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Yemek borusu yırtıkları: Dış nedenlere bağlı olarak yemek borusunda meydana gelebilecek yaralanmalara da mide kanaması teşhisini konur. Sert cisimlerin yutulması, yemek borusuna zarar verecek bazı ilaçlar, asitli içecekler gibi dış nedenler bu kanamalara yol açabilmektedir.

Tümör: Mide kanamasına sebebiyet verecek iyi huylu veya kötü huylu (kanser) tümörler de olabilir. Mide kanaması şikayetlerinin sadece %3’ü tümöre bağlıdır.

Mide kanaması nasıl geçer?

Mide kanaması tek başına bir hastalık değildir, var olan bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu sebeple öncelikle mide kanamasına neden olan hastalık veya hastalıklar tespit edilmeli ve bu hastalığa göre uygun tedavi seçilmelidir. Bu süreçte sizin yapmanız gereken beslenmenize son derece dikkat etmek olacaktır. Özellikle asitli yiyeceklerden ve sigara – alkolden uzak durmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Histeri Krizi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir