Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi, hemen hemen her insanda görülebilecek türde bir rahatsızlıktır. Midede ani ısı değişimleri meydana gelmesi sonucu kişinin artık dayanmakta zorlandığı bir rahatsızlık olan mide üşütmesi, kimi zaman yenilen veya içilen gıdalar sonucu olabilirken, kimi zaman bakteriyel veya virütik olabilmektir.

Mide Üşütmesinin Sebepleri…

Mide üşütmesinin sebepleri türlü türlü olabilmektedir. Bunların başında gelen ise,aç karnına yenilen veya içilen soğuk gıdalardır. Bu mide üşütmesine bir nevi davetiye çıkarmaktır. Bununla birlikte, yenilen gıdalar arasındaki sıcak-soğuk dengesizliği de mide üşütmesi rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Yani çok sıcak bir gıdayı tüketirken, yanında soğuk bir içecek içilmesini tavsiye etmiyorum.

Mide Üşütmesinin Belirtileri…

Mide üşütmesinin en belirgin belirtilerini ise şöyle sayabiliriz, öncelik olarak yoğun karın ağrısı ve mide bulantısı, mide üşütmesinin en önemli ve ilk belirtilerindendir. Bununla birlikte ishal ve kusma da mide üşütmesinin belirtisi olabilir. Bununla birlikte mide üşütmesi kimi insanlarda, ateş ve baş dönmesine de sebep olabilir. Ayrıca karın bölgesine doğru gelen ani ağrılar da mide üşütmesi sebebi olabilmektedir.

Mide Üşütmesi Mi, Gıda Zehirlenmesi Mi?

Kimi zaman, mide üşütmesi ile gıda zehirlenmesi birbirine karıştırılabilmektedir. Bunun sebebi ise gıda zehirlenmesi ile mide üşütmesi ile rahatsızlıklarının belirtilerinin aşağı yukarı birbirine benzemesidir. Buradaki temel fark, mide üşütmesi bakteri veya virüsler yüzünden de olabiliyorken, gıda zehirlenmesi kişinin aldığı besinler sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda önereceğim şey, kişi eğer yukarıda da saymış olduğum belirtileri kendisinde gördüğü anda bir doktora başvurmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Mide nasıl çalışır?

Mide Üşütmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide üşütmesi, sık görülen bir rahatsızlık olmasıyla beraber, tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Eğer rahatsızlığın sebebi bakteriyel ise, antibiyotik ile tedavi edilebilir. Eğer virütik ise herhangi bir ilaç tedavisine de gerek olmayabilir. Fakat hangi durum olursa olsun, ağrı kesici alınmasını kesinlikle önermiyorum. Bununla birlikte genel olarak tedavi yöntemlerini şöyle sayabilirim. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kadar toz karabiber katıldıktan sonra, demlenmesi için bir süre beklenir. Karabiber, suyun içinde demlendikten sonra içilir.İkinci olarak da, yine bir çay fincanı kadar kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan­köşk bitkisi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenir. Demlenme tamamlandıktan sonra su süzülür, daha sonra da içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir