Mikro Cerrahi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Ameliyat bel fıtığı hastalarına uygulanır. Mikro cerrahi ameliyatını anlatmadan önce bel fıtığı hastalığını anlatmak daha doğru olur.

Belde beş adet omur kemiği vardır ve bu kemiklerin arasında da disk denilen kıkırdaklar vardır. Disklerin iç kısmında yumuşak, dış kısmında sert dokular vardır. İçerdeki yumuşak doku sertleşerek dışarı çıktığında sinirlere basınç yapar. Böylece bel fıtığı oluşur.

Yürürken ve oturup kalkarken güçlük çekme gibi belirtileri vardır. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelir. Bel fıtığı yeni teknikler sayesinde başarı ile tedavi edilebilmekte. Tedavi edilmediği takdirde, hareket kısıtlılığı, idrar tutamama, çabuk yorulma, cinsel güç kaybı gibi pek çok hastalığa yol açabilmektedir. Bel fıtığını önlemek için ani hareket, ağır kaldırma ve ters hareketlerden kaçınmalısınız.

Bel ağrısı çeken hastaların hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Bel fıtığı başlangıcında ilaçla tedavi iyi sonuçlara ulaşılabilir. Başlangıç olarak sinire ne kadar baskı yapılıyor onun belirlenmesi gerekir. Duruma göre hastaya kas gevşetici ve yatak istirahati önerilir. Her şeye rağmen iyileşme görülmüyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır.

Cerrahi Müdahale

İlaç ve fizik tedaviye rağmen ağrılar hafiflemiyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir. Bel fıtığında mikro cerrahi yöntemi ile hastalar çabucak iyileşip eski sağlıklarına kavuşuyorlar.

Gelişmiş mikroskop ve gelişmiş teknolojik aletlerin ameliyatlarda kullanılması ile Mikro cerrahi ameliyatları günümüzde en kolay ameliyatlardan biri olmuştur. Bele küçük bir delikten girilerek yapılan bu ameliyatta dikiş gerekmiyor. Ameliyat 15-20 dakika sürüyor. Hastalar ameliyattan 2 saat sonra ayağa kalkabiliyor. Sakat kalma ya da felç olma gibi bir risk taşımıyor. Hasta bir hafta içerisinde tamamen iyileşiyor.

İlginizi Çekebilir:  Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir