Mutsuz Evlilik Nasıl Anlaşılır?

Mutsuz evlilikler çiftin evlilik ilişkisinden ihtiyaçlarını temin edemediklerinde evliliğin keyif veren, mutluluk ve umut vadeden doğasını kaybetmesiyle ortaya çıkar. Mutsuz evlilik hem ihtiyaçları gidermez, hem de çifti oluşturan bireylerin yaşam kalitesini düşürür.

Mutsuz Evlilik Neden Zor?

Mutsuz evlilik neden zor diye sorulacak olursa, sanıyoruz ki doğru cevap mutsuz evliliğin eşleri inciten, yaralayan özellikte olması olacaktır.

Mutsuz evlilik, evlilik ilişkisinde temelde problemlerin yer aldığı bir evlilik biçimidir. Bu evliliğin temel sorunlarından biri, eşler arasında düzgün bir iletişimin bulunmayışıdır. Bazı çiftlerde ise bu bile bulunmamaktadır yani eşler arasında hiçbir iletişim kurulmamaktadır. İletişimsizliğin önemli bir şekli ise, iletişim olmayan tarzda diyaloglar geliştirmektir. Örneğin aşağılama, lakap takma, küfretme, yadırgayıcı ifadeler kullanma ve eleştirme yoluyla diyalog kurmak problemli iletişimin belirtileridir.

Mutsuz evlilikte eşler birbirlerini anlama gayreti göstermezler. Eşim ne hissediyor diye sormazlar. Eş zorluklar içinde de olsa, içinden çıkamadığı kısır bir döngüye de girse onun durumunu anlama çabası gösterilmez, yardım da edilmez. Normal ve mutlu evliliklerde karşılaşıldığında çiftin birbiri ile bağını kuvvetlendirecek olan durumların tümünde kötü bir sınav verilir ve bağlar zayıflar. Bağların zayıflaması ve iki eşin birbirinden manevi olarak uzaklaşması ise, eşlerin arasındaki ilişkinin kalitesini ve içtenliğini ortadan kaldıracaktır.

Mutsuz evlilik, eşlerin birinin tercihlerini yansıtır. Her iki eşin de ne istediğiyle ilgilenilmeyen mutsuz evlilikte, eşlerden biri çoğunlukla mutsuzluğa mahkum edilir. Normal evliliklerde her iki eşin de tercih ve beklentileri eşit ölçüde önemli ve değerli iken, mutsuz evlilikte eşlerden bir tanesi korunup kollanır, önemsenir. Diğeri ise umursanmaz, fikir, düşünce, tercih ve beklentileri göz ardı edilir.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mutsuz evlilik, eşlerin ortak kararlar almadığını görürüz. Hiçbir konuda ortak karar alma alışkanlığı bulunmayan mutsuz çiftler ekonomik konularda tek tarafın istekleri ya da çıkarları yönünde kararlar alırlar. Bazen de bu kararlar eşlerden birinin keyfi harcamaları sonucu ve diğer eşin haberi olmadan verilir. Eşten habersiz yapılan yüklü harcamalar, veya bahis kumar gibi etkinliklerde kaybedilen paralar mutsuz evlilik yapan evliliklerin daha da mutsuz olmasına neden olur.

Mutsuz Evliliklerde Yakınlarla İlişkiler

Mutsuz evliliklerde eşlerden birinin anne baba, kardeş ve akrabaları ile yakın bir ilişki kurulurken, diğer eşin anne baba kardeş ve akrabaları ile tümüyle kopuk bir ilişki geliştirilir. Bazen de her iki eşin de ailesi ile uzak ve kopuk ilişkiler geliştirilir. Mutsuz evliliğin sorunları şiddetlendiğinde bu sorunların tetiklenmesinde anne baba, kardeş ve akrabaların rolleri olduğu düşünülerek uzaklaşma gerçekleşir.

Dayanışma ve Yükün Paylaşılması

Mutsuz evli çiftler arasında bir dayanışma ve yardımlaşma görülmez. Herkes kendi yükünü kendi taşır. Eşlerden biri diğerinin yükünü paylaşmayabilir, bazen de her iki eş karşılıklı olarak yük paylaşımını reddederler. Örneğin ev eşyalarının düzenlenmesi sırasında erkek “Bu beni ilgilendirmez” diyerek geri çekilmeyi tercih eder. Benzer bir davranışla kadın evde yemek yapmayı ya da çocuklarla ilgilenmeyi tümden bırakabilir ve eşine “Sen yap” diyebilir. Bu tür davranışlar, eşlerin birbiri ile dayanışma içinde olmadığını gösterir. Kopuk ilişkilerde eşler birbirleri için bir şeyleri kendiliğinden yapmayı gereksiz görürler. Lüzumsuz görülen bu olumlu davranışlar aslında evliliklerin doğasına en uygun davranışlardır. Evlilik, insanların birbirlerinden bir şeyler alma yarışı gibi görüldüğünde, “Kim kimden ne koparabiliyor?” sorusunun peşinden gidildiğinde anlamsızlaşmaktadır. Bunun yerine “Ben eşim için ne yapabilirim?” sorusunun peşinde olmak mutsuz evlilikten kurtulmak için önemli bir adım olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sadakat Nedir, Sadakat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mutsuz Evlilikte Cinsel Yaşam

Mutsuz evlilik, cinselliğin neredeyse hiç yaşanmadığı bir ilişki şeklidir. Eşler cinsellikten uzaklaşmıştır. Bazı mutsuz evliler cinsellikten soğuduğu için ve cinsellik konusu artık akıllarına gelmediği için eşle cinsellik yaşanmaz. Bazı mutsuz evliliklerde ise eşlerden biri ya da her ikisi mevcut evliliğine “Bitmek üzere olan” bir evlilik gözüyle bakarak cinselliği sonraya ertelemektedirler.

Mutsuz Evlilik mi Boşanmak mı Daha Mantıklı?

Mutsuz evliliğin mevcut haliyle sürdürülmesi mantıksızdır. Çoğu mutsuz evlilik, eşlerin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz, zararlı etkilerine rağmen sürdürülür. İşin daha da kötüsü, evliliğin düzelmesi ve eşleri mutlu eden evliliğe dönüştürülmesi için herhangi bir girişimde bulunulmamasıdır.

Senelerce mutsuz ve huzursuz bir evliliği sürdüren ve bu yazımda ele almış olduğum zararlı etkilerden muzdarip olan çiftler, yaşadıklarını normal sayarlar. “Böyle olması gerekiyor” derler ve bu nedenle de herhangi bir sorgulama yapmaksızın mutsuz evliliği sürdürürler.

Mutsuz evliliklerin mutlu evliliklere dönüşmesi mümkündür. Bunun için profesyonel destek alınması faydalı olabilir. Evlilik danışmanı veya evlilik terapisti yardımı alınarak evliliği mutsuz evliliğe dönüştüren problemlerin, kemikleşmiş sorunların tanınıp çözülmesi sağlanabilmekte.

Evlilik danışmanlığı veya evlilik terapisi gibi profesyonel yardımlar alınmadığında mutsuz evliliğin zararlı etkisi devam edecektir. Yazımın başlarında ifade ettiğim gibi birçok çift mutsuz evliliklerini sürdürmeyi tercih ederken bazı çiftler de bu gidişe bir dur demekte ve boşanmaktadırlar.

Boşanma, yaşadığı sorunlarla evlilikleri mutsuz evliliğe dönüşmüş olan ve bu mutsuz evliliği düzelterek mutlu evliliğe dönüştürmek içi çaba harcamayan çiftler için tek nihai çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir