Narsisizm (Kendini Üstün Görme Hastalığı) Nedir, Tedavisi?

Kişisel bozukluk alanında birçok hastalık görülmektedir. Kişiye birçok zararı bulunan ve ruhsal problemleri de tetikleyen önemli hastalıklardır. Bu kişisel bozukluk hastalıklarından birisi de narsisizmdir.

Narsisizm Nedir?

Narsisizm kişinin kendisini üstün görme, en iyisi kendisiymiş gibi davranma ve önce ben her zaman ben gibi durumlara kapılmasıdır. Narsisizm hastalığının görüldüğü kişilerde başkalarının ihtiyaçlarını anlama aşamasında zorluk çekildiğini ve eleştiriye karşı aşırı şekilde duyarlı olunduğu ortaya çıkmıştır.

Narsisizm nasıl tedavi edilir?

Narsisizm hastalığına yakalanan kişinin öncelikle kendindeki bazı şeyleri kendi kendisine düzeltmesi ve halletmesi gerekmektedir. Bu kişilerin düzelmesi için kendilerinin bulunduğu konumu, sahip oldukları güçlerini ve yapabileceklerinin bir sınırının olduğunu bilmesi gerekiyor. Günümüzde bulunan sorunlardan birisi olan insanların değerlerinin aşımı, gerekli önemlerin verilmemesi gibi durumlar da narsisizm hastalığının oluşmasında rol oynayan en büyük etkenlerden birisidir. Günümüzde gerek mağazalar olsun gerekse de insanlar arasındaki rekabet narsisizmi tetikleyen etkenlerden birisi. Rekabetin kötü bir şey olduğu kesinlikle söylenemez fakat dışarıdaki mağazaların vitrinlerindeki “size özel, sadece size, bu kampanya sizin için” gibi kampanyalar ile rekabetin oluşması narsisizm hastalarının hastalıklarını daha da ileri götürüyor. Narsisizmin tedavi yollarından birisi de hastaya paylaşmayı öğretmektir. Narsisizm hastasının sahip olduğu bir eşyayı veya yediği bir yiyeceği, içtiği bir içeceği yanındaki kişilerle paylaşmayı öğretmek gerekiyor. En kolay tedavi yollarından birisi de budur. Narsisizm hastalarına insanları sevdirdiğiniz zaman hastalıklarının büyük bir bölümünü çözmüş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Sürekli Tırnak ve Tırnak eti yemek!

Gelen aramalar:

  • narsizm tedavisi (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir