Öfke Kontrolü Nedir? Nasıl Yapılır

Öfkenin, kişinin normal seyrinde yaşamını sürdürürken haz aldığı şeylerin yada rahatının bozulmasını sağlayan şeylerin ortaya çıkmasıyla oluşur. Sizi rahatsız eden şeylerin üzerine gidilirse, bu rahatsızlığı oluşturan kişi tarafından süreklilik haline getirilir yada şiddeti arttırılır ise öfkelenmeniz kaçınılmazdır. Haklarınız elinizden alınıyorsa yada size haksız yere kızıyorlar ise, istemediğiniz ve hoşunuza gitmeyen davranışları yapmamalarını söylediğiniz halde yapmaya devam ediyorlar ise öfkenize yeni düşebilirsiniz.

Öfke, kontrol edilebilir bir duygudur. İçerisinde agresyon bulundurur. Öfkelenen kişi, öfke duygusunu ya kendisine zarar vererek ya karşısındakine zarar vererek yada herhangi bir nesneye şiddet uygulayarak gösterebilir. Öfkemizi her zaman için belli bir seviyede tutabilmek, karşımızdakinin bunu anlaması ve buna göre davranması mümkündür.

Öfke nasıl kontrol edilir?

Öfkeyi kontrol edebilmek için bulunan 5 duyuyu teker teker kontrol edilebilmesi gerekiyor. Bunlar; kişinin duyguları, davranışları, düşünceleri, fiziksel değişiklikleri ve iletişimini barındırır. Kişinin stresi artınca öfke kontrolü seviyesi de artmaktadır, kontrol altına alabilmek bir o kadar güç hale gelmektedir. Stresini kontrol altına alabilen kişiler öfkelerini de kontrol altına rahatlıkla alabilir. Öfkeyi azaltmak yada durdurmak için öncelikle stres düzeyini en aza indirmeniz gerekiyor.

Düşünceler bizim herhangi bir şekilde öfkelenmemizi sağlayan düşüncelerle yüzleşmek, bunları tanımak ve tanımlamak öfkemizle yüzleşebilmek için ilk basamağımızdır. Öfkemizin sebebini ve tanısını bilmeden hiçbir şeyi azaltamaz, kendimize faydalı olamayız. Her şeyden önce sakin kafayla durup düşünmek ve içinde bulunduğunuz kötü durumdan stresten kurtulmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Deprem Korkusu Fobisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir