Öfkeye nasıl hâkim olunur?

Günümüz şartlarında ruh halleri ve duygusal tepkiler değişim gösteriyor. Hem hormonal değişimler, hem de yaşam şartları duygusal durumu direkt etkiliyor. Stresli yaşam, yanlış beslenme, teknolojinin yan etkileri ve bunun gibi çevresel faktörler duygu durumu bozukluğuna yol açabiliyor. Duyguları kontrol edememe veya davranış bozukluğu gibi problemler gün geçtikçe daha da artıyor. Bu da depresyon gibi yeni problemlere yol açabiliyor. Bu problemlerden uzak durmanın en net yolu öfkeye hâkim olmak ve hayatımıza daha düzenli ve güzel bir yol çizmekten geçiyor.

Kendinize telkin yolu

Kendinize telkin yolu ilk olarak seçeceğiniz yol olmalı. Çünkü insan kendini kontrol edebildiği sürece çok güzel şeylere imza atabilir. Benim de hastalarıma en net şekilde ve en baştan tercih olarak söylediğim yol telkin yoludur. Çünkü telkin ile insan kendini kontrol altına alabiliyorsa tedavi açısından bir şey yapmaya gerek yoktur. Bu durum her zamanki gibi insanın en büyük ilacı yine kendisidir savına kadar gidebilecek bir yolu gösteriyor. Bu tip bir durum aslında daha psikolojik bir hasarın görülmeyeceği evre olarak düşünülebilir.

Telkin ile olmuyorsa

Telkin ile olmuyorsa demek ki bir sonraki aşamaya geçmişsiniz demektir. Bu da demek olur ki artık yapılması gereken klinik şeyler var. Bu noktada da ben gibi uzman hekimler ya da alanında uzman psikologlar devreye girecektir. Özellikle öfke kontrolü üzerine birçok uygulamamız mevcut.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojinin Konusu ve Amaçları

Bu uygulamalarımız hastalarımızın gizlilik ilkesi çerçevesinde gerekli tedavilere hastalarımızın verdiği tepkiler gözlemlenerek alınan bir yoldur. Bu yolda hastalarımızın hiç sorun yaşamadan hayatlarına devam etmeleri için gerekli tüm seçenekler masanın üzerine gelir. Bu seçenekler arasından en az kayıpla en çok kazancı getirecek çözüm ile hastalarımızın hayatını normale çevirmek amacımızdır.

Tekrar normal yaşama dönüş

Tekrar normal yaşama dönüş çok önemli tedavisel aşamalardan sonra aslında çok uzun bir süreç olmayacaktır. Tedavi ardından hasta kendinde görecektir ki artık öfkesini kontrol altına alabiliyor ve artık daha mutlu bir insan. Aslında yaptığımız her şey daha mutlu birer birey olabilmek için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir