Özgüven Eksikliği ve Özgüven Artırma Yolları Nelerdir?

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan özgüven kelimesi, insanların sahip olması gereken büyük erdemlerin başında geliyor. Peki, maça çıkarken futbolcuda, iş görüşmesine giderken işe girmek isteyen adayda, sınava girecek öğrencide olması gereken özgüven nasıl arttırılır?

Öncelikle özgüven, insanların kendi yapabileceklerini yani kapasitesini gerçekçi bir anlamda kavrayabilmesidir. Kendi kabiliyetlerini bilmeyip, her şeyde başarısız olacağını hissetmek ise özgüven eksikliği olarak tanımlanabilir.

Özgüven eksikliğinin önüne geçmek, en önemli özgüven arttırma yoludur. Özgüven eksikliğinin önüne geçmek için de, hayatımızdaki başarısızları fazla düşünmemek, üzerinde durmamak, kendimizi sert bir şekilde eleştirmemek, başaramayacağımız hedefler koymamak, hayata olumsuz bakmayıp o olumsuzluktan doğabilecek olumlu sonuçları görmek, aşağılık kompleksi, umutsuzluğa kapılmak gibi durumlara girmemek gerekir. Bunları kaptığımız zaman hayata 1-0 önde başlamışız ve yaşamımızda daha başarılı olmak için emin adımlarla ilerliyoruz demektir.

Özgüvenimizi arttırma yollarına bakarsak;

İlk başta mutlaka kendimizin olumlu yönlerini bulmalı fakat bunları yaparken mutlaka gerçekçi olup, daha sonra başaramayacağımız hedefler sonrasında özgüven eksikliğine düşmememiz gerekir.  Fikirlerinizi açık bir şekilde dile getirmek, özgüveninizi arttırır ve ortamdaki saygınlığınıza katkıda bulunur. Fikrimiz varsa dile getirmeli, kendi içimize kapanıp sessizleşmemeliyiz. Başarılarımızla gurur duyup, kendimizi sevmeliyiz. Hayatımızda yaşadıklarımızdan ders çıkarırsak, olaylar karşısında daha cesaretli davranırsak ve olumlu işler yaparsak özgüvenimiz artıp, hayatta da gerçekten başarılı olmak için doğru yoldayız demektir.

Sizde özgüven eksikliğiniz ile ilgili örnekleri aşağıdan yorum olarak paylaşın, size yardımcı olalım.

İlginizi Çekebilir:  Panik Atak Nöbeti Nasıl geçer?

Gelen aramalar:

  • özgüven eksikliği tedavisi (30)
  • özgüven eksikliği belirtileri (24)
  • özgüven arttırma (16)
  • özgüven arttırmak (15)
  • özgüven eksikliğinin tedavisi (13)
  • özgüven eksikliği (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir