Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Psikoloji biliminin bizzat ilgilendiği bu hastalık, kişide olumsuz yargıların beynen şekillenmesine ve daha farklı sonuçları üretmede aktif rol oymasına neden olur. Kişinin kendini daha negatif hissedeceği bir ortamda şekillenen bu hastalık, düzenli olarak ağırlaşan ve yükselen bir çerçevede incelenmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Paranoya hastalığının belirtileri nelerdir diye soracak olur isek, somut şekilde şunları söyleyebiliriz ki kişi kendisinden ve çevresinden şüphelenmeye başlar. Bu şüphe ile oldukça fazla çatıştığı için kendinden duyduğu şüphe bir paranoya ile de ilişkilendirilebilir. Arkadaşlarının yahut dostlarının kendisi üzerindeki bağlılığı ile ilgili yersiz kuşkuları olan bu kişinin, büyük bir betimleme yapma çabası vardır ve pek çok konudan kuşkulanmaya meyillidir aktif  olarak. Paylaştığı yahut söylediği pek çok şeyin kendisine karşı bir somut delil olarak kullanılacağı konusunda şüphelere düşen kişi, sır verme işlevine pek sıcak bakmayacaktır. Bu tarz sorunlar da kişisel sıkıntıların başında gelmektedir. Bireyin kendini rahatsız hissetmesi ve bu tip kuşkular ile paranoya hastalığına dahil olması, günümüzde pek çok kişi tarafından yaşanan ve tedavisi ile psikoterapi yöntemleri ile mümkün olan bir hastalık çeşididir. Etkin bir tedavi süreci için, kişinin de bu tedaviye inanması ve kabul etmesi gerekir. Belirli düzenler çerçevesinde oluşan kontroller ile daha da rahat bir tedavi aşaması oluşturulmuş olacaktır.

Kalıtsal Seçenekler!

Bu hastalığa kalıtsal seçenekler de dahil olmaktadır. Ailesinde şizofreni yahut benzeri bir paranoya hastalığı yer alan kişilerde, kalıtsal olarak yaşanan paranoya belirtileri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kendine zarar verme duygusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir