Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Merhaba arkadaşlar. Son yıllarda sıklıkla görülmeye başlayan göz problemlerinden olan presbiyopi, özellikle 40 yaş üstü insanlarda görülen, yakını görememe sorununa verilen addır. Kişinin göz bölgesinin içinde bulunan merceğin yavaş yavaş yapısının bozulması sebebiyle, yakını görmekte zorlanması olarak vuku bulmaktadır. Presbiyopi genel olarak yaşa bağlı olarak oluşan bir görme sorunudur.

Presbiyopi Rahatsızlığının Belirtileri

Presbiyopi rahatsızlığının belirtileri özellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilerde cisimleri veya yazıları yakından baktığında net görememesidir. Genelde bu tip durumlarda, presbiyopi rahatsızlığını yaşayan kişi, bakmak istediği cismi veya yazıyı uzaklaştırarak görmeye çalışmaktadır.

Presbiyopi rahatsızlığının oluşumu

Presbiyopi rahatsızlığının oluşumunu temel olarak şöyle açıklayalım, beynimiz bir cisme veya bir görüntüye yakından bakmak istediğinde beynimiz hemen harekete geçer ve gözlerimizde bulunan liflere bir sinyal gösterir. Bu liflerin de hareket etmesi sonucunda gözlerimiz, bir cismi veya görüntüyü yakından görebilmektedir. İşte presbiyopi rahatsızlığını yaşayan bir kişide bu lifler, normal bir insandakine göre daha ağır çalışmaya başlamaktadır.

Presbiyopi genel olarak 40 yaşını aşan insanlarda görülürken, birey 40 yaşından sonra her yaş aldığında rahatsızlığının seviyesi de yükselmektedir. Örneğin 40 yaşındayken 1 numara olan presbiyopi rahatsızlığı, kişi 50 yaşına geldiğinde 2 numara olur ve her 10 yaşta böyle böyle artarak devam eder.

Presbiyopi Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri

Presbiyopi rahatsızlığının tedavisinde kullanılan farklı farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar genel olarak kullanılan tedavi yöntemi cerrahi tedavi yöntemidir. Bununla beraber, belli durumlarda gözlük tedavisi de uygulanabilmektedir. Ancak gözlük tedavisinin başarı oranı, cerrahi tedaviye kıyasla daha az olduğundan, çok fazla tercih edilmemektedir. Bu yüzden cerrahi tedavilerin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Çoklu Kişilik Bozukluğu nedir?
gozluk-presbiyopi-tedavisi-HastalikTedaviNet

Cerrahi tedavi yöntemleri de çeşit çeşittir. Farklı durumlara ve farklı seviyedeki rahatsızlıklara göre uzman hekimler, farklı tedavi yöntemleri kullanmaktadırlar. Cerrahi tedaviyi, göz bölgesinde uygulandığı yerlere göre üçe ayırabiliriz. Bunlar, kornea, lens ve sklera tedavisi olarak sayılabilir. Bu üç farklı tedavi türünden genel olarak en çok tercih edileni ise kornea bölgesinde yapılan tedavi şeklidir. Kornea tedavisi hem başarı oranı, hem de tüm Dünya’da başarılı bir şekilde uygulandığı için tercih edilmektedir. Kornea tedavisinin en önemli avantajı ise presbiyopi rahatsızlığı yaşayan ayrıca bununla beraber uzağı da görmekte zorlanan bir kişide uygulandığında hem presbiyopi rahatsızlığının, hem de aynı anda uzağı görme rahatsızlığının tedavi edilebilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir