PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Platelet rich plasma, yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın ayrıştırılarak bileşenlerine ayrıştırılması işlemidir. Elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın aynı kişiye akıtma yoluyla geri verilmesi işlemidir. Bu işlem, cilt gençleştirme ve yapılanmasına destek olma amacıyla gerçekleştirilir.
P.R.P. sistemi; vücuda enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarır ve  aktif halde olduğunda dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir yöntemdir.

Bu işlemin amacı ise, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak vücuttaki onarımı sağlayan trombosit hücreleri diye bilinen hücrelerin görevi, vücutta oluşan herhangi bir hasar veya problem oluşması durumunda doku onarımını sağlanmaktadır. P.R.P. sisteminde, ayrıştırma işleminden geçirilerek elde edilen plateletlerin yani trombosit hücrelerinin ve büyüme faktörlerinin ihtiyaç duyulan bölgeye daha çabuk ulaşmasını sağlamaktır. Bu sayede üretiminin oluşmasını sağlayan uyarımlar da etkili olan P.R.P yöntemi; cildimizin gençleştirilmesinde saç, yüz, vücut yenilenmesini sağlar. Yani vücudumuzun her bölgesinin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlamada en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.
Kişinin kendi kanıyla yapılan P.R.P. sistemi arınmış ortamda uygulanan güvenli bir yöntemdir.

PRP NASIL UYGULANIR?


Peki, P.R.P. uygulaması nasıl gerçekleşir? Kişiden alınan bir miktar kan ayrıştırma ile ayrıştırılır. Elde edilen ayrışmış hücreler, tedavi yapılacak bölgeye enjekte edilir. Plateletler ciltte büyüme ve gelişme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri asit üretimini arttırarak onarımı gerçekleştirir. Ciltte bulunan kırışıklıkların, cilt problemlerinin etkili biçimde giderilmesi ve yenilenmesini sağlar. P.R.P. işlem süresi en fazla yarım saattir.

İlginizi Çekebilir:  Kalptе Ağrı Neden olur?

Uygulama seansları için önerilen seans günü; 3 veya 4 seans olmaktadır. Ayrıca 15 gün arayla seans uygulamaları gerçekleştirilmektedir.
İlk uygulama ile birlikte, cildin aydınlanması ve parlaklığı ciltte hemen ortaya çıkıp farkında varılmaktadır. Uygulama bittikten sonra olan süreçte uygulanan seanslar sonrasında etkili bir şekilde görülür. Uygulanan seanslar sonrasında, gerekli işlemler yapıldıktan sonra  ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının sağlanması mümkündür. Bunun için idame seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.
Ayrıca vücutta herhangi bir yerinde ağrı veya ciddi bir acı hissi hissedilmeden güvenli bir şekilde uygulanan P.R.P. yöntemi tüm cilt problemleri için etkin bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir