Psikolojik Açıdan Ağlamanın Faydaları Nelerdir ?

Ağlamak, hem insanın vücut sağlığı hem de ruh sağlığı açısından oldukça faydalıdır.  Halk arasında da sıklıkla kullanılan bir ifade olan ” ağla ağla, rahatlarsın”. Aslında bu söz o kadar doğrudur ki bireyler iç dünyalarında yaşamış oldukları bir takım duygu birikimlerini dışa aktararak hem ruhen hem de bedenen rahatlarlar. Bazı kişiler ise ağlamayı güçsüzlük, zayıflık olarak düşünürler fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. İnsanın duygularını dışa aktarması, zararın aksine, kişinin kendisine bir çok artısı vardır.

Ağlamanın Faydaları Nelerdir ?

  • Ağlayan insanlarda yaşamış oldukları rahatlama hissinden sonra, mutluluk hormanı salgılanır ve strest gider.
  • Çünkü bir çok rahatsızlık strest sebebiyle oluştuğu için, ağlamak içindeki duygu birikimlerini de dışarıya yansıttığı anda birey rahatlar ve strestten uzaklaşır, bu sayede strestten oluşabilecek rahatsızlıklara daha az yakalanabilir.
  • Ağlayan kişilerin genellikle kalp damarları açılır ve kalp hastalıkları riski azalır.
  •  Ağlayan insanlar, rahatladıklarından dolayı kendilerini daha rahat hissederler ve daha çabuk uyurlar.
  • Tansiyon hastalarının, tansiyon dengesi normal olmadığı vakitlerde ağlama durumunda tansiyon dengesi düzeldiği gözlenmiştir, bir bakıma ağlamak tansiyona iyi geliyor.
  • Ağlayan kişiler daha az yemek yiyor.  Ağlamak, özellikle sıkıntılı dönemlerde daha az yemek yemenizi sağlar.
  • Ağlayan insanlarda göz kuruluğu rahatsızlığı görülmemektedir.
  • Ağladığınızda tüm sevdikleriniz sizinle birlikte olur ve ne kadar sevildiğinizi ve önemsendiğinizi görebilirsiniz, bu sayede kendinize bir güven gelir.
İlginizi Çekebilir:  Sosyal Fobi Nedenleri ve Tedavisi

Herşey bir yana sizlere ağlamak değil gülmenin daha çok yakıştığını, hayata hep bardağın dolu tarafından bakmanız gerektiğini, halinize şükretmenizi tavsiye ederiz. Yaşamış olduğunuz üzüntüler, dertler zaman içerisinde geçer fakat önemli olan bu dönemleri en kolay, en hızlı şekilde atlatmanızdır. Unutmayın, mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler ise paylaştıkça azalır. Hadi şimdi gülümseyin ve derin bir nefes alarak rahatlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir