9 Maddede Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü, mideden geriye doğru asit akışı olmasıyla meydana gelir. Bu hastalık mide ekşimesi, mide yanması ve mide ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Reflüye iyi gelen yiyecekler sayesinde bu hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak mümkündür. Peki reflüye ne iyi gelir?

Reflü genel olarak midede artan asidin yemek borusuna gelmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Çeşitli yiyecekler ile mide asidinin yemek borusuna gelmesini engellemek mümkündür. Mide asidinin yemek borusuna gelmesini engelleyen kas sistemine özofagus denilmektedir.

Reflüye iyi gelen yiyecekler özellikle bu kas sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak yakınmaların büyük oranda ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özofagus kas sisteminde zayıflama olursa midenizde yer alan asit yemek borusuna ulaşır ve burada tahribat yapar. Bu durum ise reflü belirtilerinin ortaya çıkması anlamına gelir.

Uzmanlar özellikle içerisinde yoğun bir şekilde domates yer alan yiyeceklerin reflü yakınmalarını arttırdığını belirtmektedir. Ayrıca kafeinli içecekler, çikolata, kızarmış gıdalar ve alkol tüketecek olursanız reflü yakınmalarınız artacaktır. Özellikle mide yanması en çok mücadele etmek zorunda kaldığınız sorun haline gelecektir. Bu yiyeceklerin hastalığınızı artırmasındaki en büyük neden midede yer alan asidin artmasına neden olmalarıdır.

Reflü yakınmaları olan kişilerin bu nedenden dolayı mide asidinin artmasına neden olacak olan gıdalardan uzak durması gerekir. Eğer reflü probleminiz varsa sindirimi daha kolay olan gıdalara yönelerek midenizin rahatlamasını sağlayabilir ve bu sayede reflü yakınmalarını büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

Reflüye ne iyi gelir? Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Reflü problemi olan kişilerin beslenme diyetinde yer alan gıdalara kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde kafeinli içecekler reflü sıkıntılarının artmasına neden olabilirken bazı kişilerde bu içeceklerin reflü yakınmalarının artmasına neden olmadığı bilinmektedir.

Bu yüzden kişinin öncelikli olarak hangi besinlerin reflü sıkıntılarının artmasına neden olduğunu belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede rahatsızlığınızı artıran gıdaları diyetinizden çıkartarak sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Her ne olursa olsun bu hastalıkla mücadele eden kişilerin kesinlikle sindirimi kolay olan besinlere yönelmesi gerekmektedir. Bu sayede mide daha aktif bir şekilde çalışabilir. Ayrıca midenin zorlanmaması sebebiyle mide asidi üretiminde azalma meydana gelir ve reflü yakınmaları ortadan kalkar. Eğer siz de bu hastalıktan muzdaripseniz gelin hep birlikte reflüye iyi gelen yiyecekler nelermiş öğrenelim.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?
Reflü’nün en önemli belirtileri mide ekşimesi ve mide yanmasıdır

1. Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu gıdaların mide asidi üretimini engellediği ve bu sayede reflü yakınmalarını ortadan kaldırdığı belirlenmiştir. Tam tahıllı gıdalar lif oranı en yüksek olan gıdalardır.

Ayrıca şeftali, muz, elma ve çilek gibi meyvelerin içerisinde de yoğun miktarda lif bulunmaktadır. Besin zincirinize bu besinleri ekleyerek mide asidi üretimini azaltabilir ve reflü yakınmalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bununla birlikte lif oranı yüksek olmasına rağmen içerisinde aşırı derecede asit bulunduran gıdalar da bulunmaktadır. Örneğin mandalina ve portakal bunlardan bazılarıdır. Eğer bu besinleri lif açısından zengin olmasından dolayı tüketecek olursanız yukarıda belirttiğimiz sebepten dolayı reflü probleminizin artacağına emin olabilirsiniz.

2. Bitkisel Proteinler

Hayvansal proteinler mide asidinin artmasına neden olduğundan dolayı uzmanlar insanların bitkisel proteinlere yönelmesinin daha mantıklı olacağını söylemektedir. Özellikle siyah fasulye içerisinde yoğun miktarda bitkisel protein bulunmaktadır.

Reflü probleminizi ortadan kaldırmak için protein içeren besinlerden vazgeçmek çok mantıklı olmasa da hayvansal proteinler almak yerine siyah fasulye gibi içerisinde yüksek oranda protein bulunan bitkilere yönelebilirsiniz.

3. Sebzeler

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler sindirimi kolay olup mide asidi miktarını kontrol altında tutmamıza yardımcı olmaktadır. Beslenme zincirinize sindirimi kolay olan yeşil yapraklı sebzeleri dahil ederek midenizin yorulmasını engelleyebileceğiniz gibi bu sebzeler içerisinde yoğun bir şekilde yer alan vitamin ve minerallerden de yararlanabilirsiniz.

4. Sağlıklı Yağlar

Sağlıklı yağ denildiği zaman akla avokado, ceviz, keten tohumu, zeytinyağı, susam yağı ve ayçiçek yağı gelmelidir. Bu yağlar doymuş ve trans yağlara oranla sözkonusu hastalığı tetiklemez. Trans yağlar ve doymuş yağlar çok tüketiliyorsa bunun yerine ilgili sağlıklı yağlar tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Yürüyüş Bozukluğu Nedir?

5. Zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde mide ekşimesi gibi problemlerin önüne geçer. Reflü kaynaklı mide ekşimesi ve mide spazmı problemlerinden kurtulmak için zencefil tüketebilirsiniz. Zencefili direkt olarak tüketirken zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden çay formunda tüketmenizi tavsiye ederiz. Reflüye iyi gelen çaylar arasında zencefil çayı en etkili ürün olarak görülmektedir.

6. Yulaf Ezmesi

Lif oranı yüksek olan yulaf ezmesi, özellikle kahvaltılarda tüketmek için idealdir. Yulaf ezmesi yapısı itibariyle mide asidini emer ve bu sayede reflü etkilerini azaltır. Yağ oranı yüksek bir kahvaltı alışkanlığınız varsa bir süre kahvaltılarda yulaf ezmesi tüketerek etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

7. Kabuksuz Meyveler

Kabuksuz meyvelerin sindirimi daha kolay olduğu için öğütme işlemi adına daha az mide asidi üretilir. Kavun, muz, elma ve armut gibi meyveler kabuksuz olarak tüketildiğinden dolayı diğer meyvelere oranla reflü semptomlarınızı daha az tetikleyecektir.

8. Yağsız Etler

Yağ oranı düşük olan et türlerinin hastalığınızı azaltıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Hindi, tavuk, balık ve diğer deniz ürünleri bu özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Tabi ki bu et türlerini yağda pişirirseniz reflü belirtileri kendisini gösterir. Yağda pişirmek yerine haşlama ya da ızgara olarak tüketilmeleri uygundur.

9. Yumurtanın Beyazı

Yumurta birçoğumuzun temel besin kaynağı arasında yer almaktadır. Uzmanlar yumurtanın sarısının reflü yakınmalarını arttırdığını belirtmektedir. Olası sorunları yaşamamak için yumurtanın sarısı yerine beyaz olan kısmı tercih edilebilir.

Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında muz, patates, ekmek, esmer pirinç, yumurta akı, mısır ekmeği, lahana ve elma gibi yiyecekler de yer almaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili besinleri beslenme zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz. Reflüye iyi gelen yiyecekler olduğu gibi bu problemin artmasına neden olan yiyecekler de bulunmaktadır. Özellikle yağlı gıdalar, nane, baharatlı yiyecekler, domates, sarımsak ve soğan reflü yakınmalarının artmasına neden olan yiyecekler arasında bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili yiyeceklerden uzak durmanız mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir