Renk Körlüğü Nedir Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü teşhisi ancak uzman göz doktoru tarafından yapılır. Aile geçmişinizde renk körlüğü var ise bu durum kalıtımsal olarak size de geçmiş olabilir. Çünkü bu hastalık genetik kökenlidir. Renk körü olan kişilerde; kırmızı, yeşil yada maviyi algılayan renk ayırt etme hücreleri az çalışır yada hiç çalışmaz. Renk körlerinde herhangi bir görme kaybı aslında yoktur, renk körlüğü tamamen renkleri birbirinden ayırt edememe yada direk gri olarak görme şeklinde kendini gösterir.

Renk körlüğü nasıl anlaşılır?

Renk körü olan kimseler aslında renkleri görür ve tanırlar. Tek başına olan bir kırmızıyı, yeşili yada maviyi görürler. Asıl problem; bu renklerin iç içe geçtiği ve tonlarının karmaşık bir şekilde dağıldığı herhangi bir şeyi net olarak algılayamamalarıdır. Elinize aldığınız karmaşık renkli bir cismi tam olarak algılayamıyorsanız yada renklerin bol olduğu doğa ortamında renkleri tam seçemiyorsanız renk körü olabilirsiniz. Eğer bu tip problemlerinizin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir göz doktoruna gitmelisiniz.

Renk körlüğü testi ne zaman yapılmalıdır?

Öncelikle çocuklar için bu konuyu aydınlatmak istiyorum, 6 yaşından küçük çocuklar renkleri karıştırabilir. Bu sebeple renk körlüğü testini 7 yaş ve üzeri çocuklara yaptırmak daha mantıklıdır. Yetişkinler ise renkleri seçmekte zorlanıyorsa bir göz doktoruna bu testi mutlaka yaptırmalıdır.

Renk körlüğü testi nasıl yapılır?

Bu testi uzman kişi yapar. Test, yuvarlak ve küçük renkli noktaların bulunduğu yazılı bir kağıt aracıyla yapılır. Bu kağıtta renkler birbirine yakın tondadır ve bu karmaşık yapıdan hastanın doğru sayıyı okuması istenir. Test kağıdında renkler genellikle kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil tondadır. Bu testte sağlıklı kişi yazı yahut sayıyı okuyabilirken, renk körü olanlar tek düze bir renk dağılımı görürler ve işareti fark edemezler.

İlginizi Çekebilir:  Lensin Göze Batması Durumunda Yapılması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir