Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi ?

Renk körlüğü, farklı renkleri ve gölgeleri doğru bir şekilde algılama konusundaki bozukluklara denilir. Kadınlarda erkeklere göre daha sıklıkla görülen bir göz rahatsızlığıdır. Renk körlüğü nedeni ise gözün retina tabakasında yer alan bazı pigmentlerin ekikliği veya hiç olmamasıdır. Renk körlüğü, aynı tonlara sahip renkleri ayırmakta zorluk çekilebileceği gibi hiçbir rengi ayırt edemeyecek kadar şiddetli de olabilir. En çok görülen renk körlüğü tipi genellikle kırmızı ile yeşilin tam olarak ayırt edilememesidir. Ülkemizde her 200 kadından birinde veya her 20 erkekten birinde renk körlüğü vardır.

Renk Körlüğü Kimlerde Görülür?

Erkeklerin %8’inde ve kadınların %1’inde renk körlüğü görülür. Birçok renk körlüğü vakası doğum sırasında oluşut ve renk körlüğü kalıtsal değildir. Yanlış ilaç kullanımı göz sinirindeki rahatsızlıklara ve renk körlüğüne neden olabilir.

Renk körlüğü nasıl tespit edilir?

Renk körlüğü, eğer ailenin herhangi bir üyesinde bulunuyorsa ve kişi renkleri ayırma konusunda oldukça zorluk çekiyorsa renk körlüğü rahatsızlığı olabilir.

Renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

Renk körlüğü eğer kalıtsal ise tedavisi yoktur fakat görme sinirlerinin giderek zayıflaması sonucunda görme bozuklukları ile birlikte renk körlüğü oluşmuşsa büyük ölçüde tedavi edilebilir veya daha da ilerlemesi engellenebilir. Renk körlüğü, doğuştan kaynaklı olduğu için herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz, sadece günlük yaşamda renkleri ayırtmakta zorluk çekilebilir. Eğer renk körlüğü rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza başvurarak durumu birlikte değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Göz Ameliyatı Fiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir