Ritim Bozukluğu Nedir?

Kalp Ritmi  Bozukluğu Nedir? Evde Teşhisi Nasıl Yapılır?            

Kalbin yüksek hızda atması yani kalpte ritim bozukluğu dediğimiz hastalık kalbin düzensiz atması demektir. Bu hastalık teşhisini evde kendimiz koyabiliyoruz, bunu gerçekleştirmek için kalbimizin atışlarını kontrol edeceğiz. Sağ elimizin işaret parmağını sol elimizin baş parmağının üç santim kadar bileğe paralel olarak koyduğumuzda kalbimizin atışını çok rahat hissedebiliriz.

Bu işlemi yapan sıradan bir ritme sahip kalbi olan kişiler vuruş ritminin ve kuvvetinin hep aynı olduğunu görecektir, buna düzenli kalp atışı diyoruz. Ancak bu atışların bir birini düzenli bir şekilde takip etmediğini ve vuruş şiddetlerinde farklılık görüyorsak bu durumda kalp ritim bozukluğu hastalığımız var demektir.

Kalpte Ritim Bozukluğu Belirtileri?

Bazı ritim bozukluklarını hastalar hissetmez, bazılarında ise kalbin yerinden çıkacak gibi çarpıntı yaptığını hissetmektedir. Çarpıntı başlarken veya çarpıntı sonrası baş dönmesi görülebilmektedir. Bunun dışında kalp çarpıntısı ile birlikte bayılmalar olabilir. Bazı hastalar çarpıntı sırasında korku ve panik hissederler, merdiven çıkarken hemen yorulurlar.

Ritim Bozukluğu Tedavisi

Hastanın bayılmasına veya hayatında herhangi bir zorluk  yaşamasına neden olmayan ritim bozukluklarında hastaya müdahale etmemek tercih edilir. Ancak özellikle bayılma gibi olaylar gerçekleşiyorsa hasta holter denilen bir cihaza bağlanarak kalp ritmi haritası çıkartılarak bozukluğu giderecek kalp pili takılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle kalp pillerinin kısa olan ömürleri neredeyse 100 yıla kadar uzatılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Atışlarında Düzensizlik Neden olur?

Ritim bozukluğu tedavisi öncesi bazı hastalardaki bulgular, kalbe cerrahi müdahele gerektirebilmektedir. Kalpte bulunan fazla bir odacık veya eksiklik ritim bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaya cerrahi müdahale ile hassas ameliyatlar önerilmektedir.

Ritim Bozukluğu Nasıl Meydana Gelir?

Kalpteki ritim bozuklukları ikiye ayrılır, basit ritim bozuklukları ve komplike ritim bozuklukları. Basit ritim bozuklukları önemli bir hastalık değildir ve normal kalplerdede görülebilir. Ancak komplike ritim bozukluklarında kalp kapaklarında veya içerisinde bulunan parçalarının işlevinde  bir problem olabilmektedir.

Dolayısıyla ciddi ve çok hassas cerrahi müdahaleler gerektirebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaya en iyi tedaviyi önerecek uzman doktorun telkinleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir