Ritim Bozukluğunun Belirtileri nelerdir?

Ritim bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Kalp sağlığı alanında en çık söz edilen problem, ritim bozukluğudur. Günlük hayatın rutin saatlerinde işiniz ile ilgilenir iken, okulunuzda ders görüyorken, iş dönüşünde trafikte iseniz ve buna benzer farklı alanlarda bulunuyor iseniz, bir anda kalbinize saplanan ağrı duyabilirsiniz. Ritim bozukluğu olarak ifade edilen bu sorun, kalpte çarpıntı yapıyor ve düzensiz atmalara sebebiyet veriyor.

Bir dakika içinde ortalama 60 ile 100 arası ölçülen kalp atış sayınız bu limitin altında yahut üstünde ise, ritim bozukluğu baş gösteriyor demektir. İnsanların kalp atış hızları, bir dakikalık süreler dahilinde belirlendiği için bu bozukluğu ölçmek basit bir işlemdir bir bakıma. Lakin profesyonel anlamda tedirginlik sonucu bilgi almak istiyor iseniz, doktorunuz ile daha ayrıntılı tartışabilirsiniz bu konuyu.

Ritim bozukluğunun sebepleri?

Doğuştan gelen bir hastalık olmasına karşın, ilerleyen yaşlarda kalpte yaşanan rahatsızlar ile de süregelen bir hastalık çeşididir. Sigara, alkol tüketimi, aşırı çay, yorgunluk ve benzeri gibi nedenler, insanlarda ritim bozukluğu hastalığına yol açabilmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalığını olan insanlarda da sıklıkla görülen bu hastalığın genel oluşma sebebi, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam ile doğrudan ilgili olmaktadır.

Ritim Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Çarpıntı, baş dönmesi ve halsizlik hissediyorsanız ve bu işlemler sıklıkla oluyor ise, yapılan bir EKG çekimi size bu hastalık hakkında teşhis sunacaktır. Ortalama olarak 28 ile 48 arası kayıt yapan özel ölçüm cihazları da net olarak size bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızın bilgisini verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Atışlarında Düzensizlik Neden olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir