Rüyaları Hatırlayamamak Neden Olur?

Rüyaları Hatırlayamamak neden olur?

Beynin uyku eşiği, oldukça karmaşık bir yapı ile çalışmaktadır. Rüya eşiği, uykunun derinliği ve hafıza sistemi ile ilgili olduğu için hatırlamama işlemi de tamamen bu durumla ilgili bir şeydir. Örneğin birey rüya görür lakin sabah uyandığında bir anda aklından uçup gider o rüya. Konusunu dahi hatırlayabiliyor iken içeriğini hatırlayamayan insanlar dahi olmaktadır. Nrem denilen beyin bölgesinin hafıza gücü, bu konuda geçici bir hafıza işlevi yapmaktadır ve rüyalar geçici hafızaya yerleştiği için çoğu zaman hatırlanmamaktadır. Eğer uyandığınızda hatırlıyor iseniz, bunu hemen not alabilir ve farklı bir hatırlama sistemi yaratabilirsiniz kendiniz için. Psikolojik tedavi metotları arasında da yer alan bu işlem, insanların kendini bilmesi ve kendini tanıması konusunda daha etkili bir yöntemdir. Rüyaların kısa sürüyor olması, kalan zamanı beynimizin oluşturduğu gerçeğini de göz önünde bulunduruyor.

Rüyaları Hatırlıyor Muyuz?  Yoksa Unutuyor Muyuz?

Rüyaları hatırlamaktan ziyade, rüyaları unutuyor oluşumuz daha çok dillenmektedir. Ortalama 3 ile 5 saniye arasında süren rüya eşiği, beynimizin bilinç altı tarafından işlenerek daha da uzun bir süreç gibi yansıtılmaktadır bizlere. Gözlerimizin bu konudaki etkisi de büyüktür. Geçici hafızaya kaydedilen çoğu rüya hatırlanmaz iken, bazen bilinç altı destekli rüyaları hatırladığımız oluyor. Bunun nedenleri ise bilincimize işlenen olayların rüya halinde beynimizde farklı bir sürece girmesidir.

Rüya Kavramı Nedir?

Rüya konusu, yıllardır süregelen çalışmalar ile daha da derin temellere dayansa da, filozofların ve profesörlerin yaptığı çalışmalar dahilinde bu alanda tam bir çözüm üreten ve %100 rüya kavramını açıklayabilen birisi olmamıştır. Deneysel fikirler ve düşünceler, bu alanda oldukça farklı yollar ve yöntemler sunmaktadır bizlere.

İlginizi Çekebilir:  Tiner Bağımlılığının Sağlığımıza Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir