Sabahları Gözde Fazla Çapaklanma

Genellikle sarımsı bir renge sahip olarak bilinen ve enfeksiyonel bir tabir ile tıp dalında anlatılan bu sorunun ismi, çapaklanmadır. Bir akıntı olarak bilinir ve bu akıntının düzenli olarak oluşması, genellikle pek bir sorun addetmez. Lakin uzun süreli ve fazla fazla oluşuyor ise, burada bir sorun vardır!

Çapaklanma Nedir?

Gece boyunca çalışan iç organlarımız gibi, gözlerimiz de kendini dinlendirmekte ve arka planda pek çok bilginin analizi yapılmaktadır. Göz yaşı kanallarının düzenli olarak çalışması, bu saatlerde durmaktadır çoğu zaman. Çapaklanma ise göz yaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklık sonucu oluşmaktadır. Lakin halk arasında da oluşan bir atmosfer gibi korkulan bir durum değildir bu çapaklanma olayı. Hızlı bir el yüz yıkama işlemi ile rahatlıkla geçirilebilecek bu olay, yoğunluk durumuna göre ciddiyet arz edebilir. Kendi haline bırakılır ise, kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir bu durum!

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Uyur iken yüzünü yıkayabilirsiniz. Bu sayede gözenekleriniz ve gözlerinizin çevresi gerekli nemi alacaktır. Gece boyunca kapalı duran göz kapakları, gün içinde yoğun olarak çalışan gözlerinizin koruyuculuğunu üstlenir ve sabah uyandığınızda çalışmadan kalan çapakları görebilirsiniz. Yüzünüzü ılık bir su ile yıkar iseniz, rahatlıkla bu durumdan kurtulabilirsiniz. Lakin kalıcı çözümler istiyor iseniz, bireysel olarak yapabileceğiniz çözümler arasında göz otu bitkisini ezerek gözlerinize sürmeniz var. Gayet etkili bir yöntem olarak sunulan bu seçenek, sizleri rahat ettirecek!

İlginizi Çekebilir:  Çayla Göz Banyosu Yapmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir