Yürüme Problemi

Kaldırımda düzgün ve hizalı bir şekilde yürüyemiyor musunuz? Yahut insanların size karşı tepkisiz bakışlarını mı görüyorsunuz? Bundan da rahatsız oluşunuz var mıdır? Tarzındaki soruları maruz kalıyor iseniz, yapmanız gereken bu sıkıntının ne tür hastalıklara yol aştığını görebilirsiniz.

Yapılması Gereken İşlemler

Estetik konusunda birbirinden farklı çalışmalar yapılıyor iken, yürüme sıkıntısı çeken birçok insan, hastanelerde ameliyat tedavisi ile de kurtuluşa eriyor. Bu konuda medikal ürünlerinin desteği alınıyor. Medikal ürünlerin desteği, medikalcilerin de imkanı ile daha profesyonel hizmet veriyor. Lakin yürüme sıkıntılarında, çarpık bacaklılık hastalığı ön pilanda duruyor iken bilim insanları bu konuya da el atıyor ve dijital protezler üretiyor.

Estetik Konusunda Protezler

Estetik destekli protezler, birbirinden farklı insanlara uyumlu olarak üretildiği için, artık kaldırımlarda yürürken dahi rahat edeceksiniz. Düzgün yürüme sıkıntısı, çoğu zaman psikolojik olarak da insanların karşısına çıkıyor. Sahne sanatları ve spor çalışmaları, bu konuda yardımcı çözümler üretebiliyor. Yardımcı çözümler, düzgün yürüyememe konusunda birbirinden farklı destekler var. Yapmanız gereken en büyük artı, en yakın estetik birimine giderek bu sıkıntınızı dile getirmektir.

Nasıl Genç Kalınır?

Yaşlılık belirtileri, insanların daha çok kendini gizlemeye başladıkları tarihten itibaren başlıyor. Günümüzde yaşlılık adına, insanlar belirli gizlenimler yapıyor. Bu gizlenimler, daha çok makyaj ve estetik ameliyatları ile yapılıyor. Lakin bitkisel tedaviler de yok değil.

Yaşlılık ve İhtiyarlık İlişkisi

Yaşlılık ve ihtiyarlık ilişkisi konusunda, günümüzde birbirinden farklı çalışmalar ele alınıyor. Bu çalışmalar, genellikle bitkisel ürünler ve yağlı ürünler ile oluşuyor. Saçınıza işleyecek dokular ve teninizi genişletecek estetikler, iyi olmanız konusunda oldukça etkili olacaktır. Birbirinden kaliteli ürünler ve bitkisel destekler sayesinde, insanlar daha rahat hissediyor kendini.

Yaşlılık, zamanla ten üzerinde oluşan deformasyon ile ilgili olarak bitkisel kremler ile destekleniyor. Lakin ne yapılır ise yapılsın, yaşlılıktan kurtulmak mümkün görünmüyor. Ama birkaç farklı işlem ile bu sıkıntının görüntüleri gizlenebilir.

Neler Yapılması Gerekiyor?

Yapılması gerekenler, genellikle yaşlılık belirtilerinin anlaşıldığı zamanlarda karşınıza çıkacak olan krem desteklerini kullanmaktır. Tenin yumuşak tutulması, daha gergin ve kırışık olmaması gibi durumlar, yaşlılık belirtilerini gizleme konusunda etkili bir silahtır. Bu silahın kullanımına ilişkin olarak, ekstra bitkisel tedaviler de kullanılıyor. Yapmanız gereken, teninize ve bedeninize oran ile yapılan çalışmalardan faydalanmak olacaktır.

Mide nasıl çalışır?

Yemek borusunda üst bölgesinin kasları ile beyinden emir alan kasların dışındaki tüm kaslar, dışkılamak için çalışmaktadır. Midenin çalışma prensibi, yemek yeme işlemi ile ilgili bir olaydır. Bu olayın etkin bir şekilde karşımıza çıkması ve organize olması, bünyenin alışkanlıkları ve içgüdüsel olarak oluşan güdümleme ile de ilgili bir durumdur. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bir diğer ölçüt de, bu çalışma işleminin, sizin daha da etkin bir şekilde rahat ettirmeniz için tasarlanmış olmasıdır.

Birbirinden farklı olarak sunulan tasarımlar arasında yer alan mide çalışma sistemi, etkili bir şekilde okullarda öğretilmekte ve sistemsel olarak sunulmaktadır. Lakin özetle anlatmak gerekir ise, genellikle insanların yemek yedikten sonra sindirimi yapan organa mide diyoruz.

Midenin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Yemek borusundan gelen besinler, mideye gönderilir ve süzülmek üzere öğütülmeye başlanır. Bu öğütlenme işlemi sırasında, oldukça farklı alternatifler ele alınabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde midenin çalışma sistemine bakış atabiliriz. Yemek borusunun genişleyerek besinleri mideye doğru itmesi ile devam eden çalışma stili, gıdayı bizzat mideye götürmek üzere tasarlanmıştır. Zararlı besinler ve bakteriler hemen orada süzülerek dışkılama birimine gönderilir ve bu birim ile insanlar daha da farklı alternatiflere ulaşmış olur.

Mideye Gelen Gıda!

Mideye gelen gıda dişler aracılığı ile öğütüldüğü için mide içinde gıdanın daha da küçük parçalara ayrılmasına olanak sağlıyor. Bu yüzden midenin kasları da oldukça önemli bir çalışma sistemine sahiptir.

Diyaframdan Nefes Almak

İnsanlarda nefes kullanımı, oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde büyük ölçüde önemli olan nefes alışverişi, kişisel gelişimin de önemli bir parçası haline gelmektedir. Sanatçılar, gazeteciler, televizyon insanları ve bunun gibi pek çok halk ile iletişime giren insan gurubu, düzenli nefes kullanımı egzersizi yapmaktadır. Ekstra olarak, yapılacak çalışmaların da bu konuda düzenlenmesi, bizim için büyük ölçüde önem kazanmaktadır.

Nefes Kullanımının Ana Hatları

Nefes alışverişlerimizi etkin bir şekilde kullanmak adı altında, genellikle diyafram temrinleri sunuluyor. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz en etkin çalışmalar, dikkatli nefes egzersizlerine başlamaktır. Bu egzersizlerin daha sık ve daha hızlı bir şekilde tekrarı, nefesinizi doğru kullanma konusunda sizlere önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Kişisel gelişim adı altında sunulan konferanslarda ve benzeri toplantılarda, ne tür nefeslerin alınması gerektiği ile ilgili sunumlar yapılmaktadır. Yapmanız gereken şeylerin başında, kendinize ait ve etkili bir şekilde kullanabileceğiniz nefes egzersizi ve diyafram kullanımı kitaplarından edinmek geliyor.

Hem Etkin, Hem De Düzenli Kullanım

Etkili ve düzenli bir kullanımın ardından, kişinin kendini daha da etkili bir şekilde geliştirmesi gerekiyor. Bunun için en ideal nefes alma şekli, diyafram nefesidir. Kendinizi gözlemler iseniz, diyafram nefesinizi genellikle uyur iken doğru aldığınızı fark edeceksiniz.

En doğru nefes şeklini, bebekler almaktadır ve kişilerin bu bakımdan kendilerini geliştirmeleri büyük önem arz etmektedir. Nefesleri doğru bir şekilde almanız, sesinizi ve hareketlerinizi de doğrudan etkileyecektir. Bireysel çalışmalarınızın arasında yer alacak olan her bir egzersiz, sizin için etkili çalışmalar yaratacaktır.

Gıdıklanmak nasıl geçer?

Gıdıklamak ve gıdıklanmak, aslında tamamen psikolojik bir olaydır. Bu yüzden gıdıklanmanın bir tıbbi anlatımını yapmak çok güç. Lakin şöyle bir durum var ki, insanlar gıdıklanma güdüsünü hazırsızlıktan alıyor. Hazırsız yakalandığınız an, gıdıklanmaya başlıyorsunuz. Bu tarz sıkıntıları aşmak için, kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Tamamen Ten Hassaslığı

Ten hassaslığı olarak ortaya çıkan bu konuda, karşımıza daha fazla ayrıntı çıkıyor. Çünkü ten konusunda yapılan çalışmalara bakar iseniz, kişinin hassasiyeti de bu konuda baya derin. Bu yüzden kişilerin dikkat etmesi gereken altın seçeneklerden birisi de, gıdıklanma olayının çalışma sistemini öğrenmesidir. Gıdıklamak, kimine göre bir tatlılık kimine göre ise bir gereksizliktir. Çünkü insanın bilinç altında yatan o güdü, her hangi bir hareket ile açığa çıkıyor ise bunun sonucunda kişinin aklına kaşıntıdan dolayı oluşan bir gülme geliyor. Lakin bunu aşar iseniz, rahatlıkla gıdıklanma olayına çözüm bulabilirsiniz.

Tıbben Normal

Tıp biliminin bu tarz insanları tamamen normal karşılaması, aslında gıdıklanma işleminin o kadar da önemli bir işlem olmadığını gösteriyor. Çünkü gıdıklanmak, tamamen sizin hissiniz ile ilgili. Size gelen kişi en fazla birkaç kez gıdıklamaya çalışır. Onun dışında sizden cevap gelmeyince, bu işlem de kısa kesilir. Gıdıklanmayan insanlar olarak, sanırım çok şanssızız.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı, belli bir süreden beri tüm Dünya’da uygulanmakta olan bir ameliyat yöntemidir. Boy uzatma ameliyatı sayesinde, boyları ile ilgili sıkıntıları olan kişiler belli bir seviyede boylarını uzatabilmektedir. Tabii ki boy uzatma ameliyatı da türlü türlü uygulanmaktadır. Ameliyatın süresi, sonrasındaki evreler ve kullanılan malzemelere gören birbirinden ayırabileceğimiz boy uzatma ameliyatı, her insan üzerinde uygulanamayabilir. Bu sebeple olası böyle bir ameliyat olmayı düşünüyorsanız, bir uzmandan tavsiye almanızı öneriyorum.

Boy Uzatma Ameliyatı Türleri

Boy uzatma ameliyatı türleri, çeşit çeşittir. Bunları birbirinden ayıran temel farkları, hastanın ameliyat sonrasındaki yaşayabileceği olası rahatsızlıklar ve tabii ki kullanılan malzeme ve yöntemler sebebiyle oluşan ücret farklarıdır. Bu ameliyat türlerinden bahsetmek gerekirse şöyle sayabiliriz.

Klasik boy uzatma yöntemi, en eski ve en yaygın kullanılan boy uzatma ameliyatı yöntemidir. Klasik boy uzatma yönteminde ameliyatı olan kişiler, diğer ameliyat yöntemlerine göre kıyasla tedavi süreçlerini daha kısa sürede atlatırlar. Özellikle bu ameliyat, küçük çocuklarda uygulandığını düşünürsek, tedavi süresinin kısalması bir avantajdır diyebiliriz. Ayrıca klasik boy uzatma yöntemi diğer ameliyat türlerine göre daha ekonomiktir. Bu yüzden daha sık tercih edilmektedir.

Ancak bu ameliyat türünün de tabii ki bazı dezavantajları vardır. Bunlardan ilki, bazı kişilerin yürürken veya otururken zorlanması, bir takım ağrılar yaşaması durumudur. Bu konu uzun süredir yaşanan bir sorun olmasına karşın henüz kayda değer bir aşama görülememiştir.

Bununla birlikte klasik boy uzatma ameliyatı, diğer ameliyatlara göre biraz daha risklidir, hata yapılma payı yüksektir. Bu yüzden bu ameliyatta ameliyatı yapacak kişinin tecrübesi oldukça önemlidir. Bu tarz bir ameliyat olmayı düşünen kişilere naçizane tavsiyem, bu ameliyatı olmadan önce mutlaka çok iyi araştırma yapmaları ve de gerçek anlamda tecrübe sahibi bir hekimden bilgi almalarıdır.

Boy sorunu

Boy sorunu ortadan kalktığında kendinizi çok iyi hisseden bir birey olarak topluma tekrar girmeniz konusunda bir sorun olmayacaktır. Bunun dışındaki her şey zaten en doğal şekilde bizler hekim olarak gerektiği şekilde yapıyoruz.

Zeytinyağın faydaları ve zararları nelerdir?

Akdeniz ikliminin yaşandığı kuşakta genel olarak mutfaklarda kullanılan zeytinyağı lezzetli olduğu gibi, kalp ve damar sağlığı açısından da çok önemli bir katkıda bulunuyor. Bu sebepten hareketle de yapılan araştırmalarda görüyoruz ki, yaşam süreleri Akdeniz kuşağında çok daha uzun seviyelere çıkabiliyor. Bu durum ile zeytinyağı tüketimi arasında ilişki arayan çok fazla bilimsel araştırma olduğunu söylerken, sonuçlarının da bilimsel anlamda bağıntılı olduğunu söylemek gerekiyor.

Mutfağınıza zeytinyağından başkasını…

Mutfağınıza zeytinyağından başkasını sokmaz iseniz, siz de bu araştırmalarda ele alınan sağlıklı uzun yaşam sürelerine ulaşabilir misiniz, bu konuda kesin bir bilgi veremem ancak zeytinyağı dediğimiz gıda ürününün sağlık açısından çok yararlı olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Bu noktada her çeşit yemeğinizde zeytinyağı kullanmak sizin için çok yararlı bir adım olur.

Sıcak yani pişirilen…

Sıcak yani pişirilen yemeklerde riviera dediğimiz çeşit zeytinyağının kullanımı çok yaygın ve doğrudur. Sahip olduğu asidik yapı açısından riviera zeytinyağları, tencere yemeklerinde ve diğer pişirme işlemlerinde çok net bir şekilde en uygun ürün olarak gözüküyor. Bir diğer taraftan soğuk yani pişirme gerektirmeyen noktalarda, salata gibi ya da çeşitli sos yapımlarında sızma zeytinyağı kullanmak, bu tip yağın yapısı gereği daha uygun olacaktır.

Sindirim açısından…

Sindirim açısından yukarıda belirttiğim gibi riviera ve sızma zeytinyağının kullanımı çok uygun olacaktır. Dışındaki kullanımlarda da çok sorunlu durumlar ile karşılaşmayacaksınız ancak en doğru ve sağlıklı kullanım olarak bu tip bir ayrım önemli bir yer alacaktır.

Hayvansal kaynaklı yağlar…

Hayvansal kaynaklı yağlar için kesinlikle kalp ve damar hastalıkları açısından sorun olacağını söylemek gerekiyor. Eğer hayvansal besinlerin kan değerlerini çok net bir şekilde etkilendiği gerçeğine inanmak istemiyorsanız, bir uzman hekime gözüküp istediğiniz bilgileri alabilirsiniz. Yaşlılık ile birlikte bu tip bir yağ tüketimi geri dönülmez sorunları beraberinde getirebilir. Geç olmadan siz de biz doktorların uyarılarına kulak asın ve hayatınızı daha uzun ve sağlıklı bir şekle çevirin. Mutlu ve sağlıklı günler!

Meyan kökünün faydaları nelerdir?

Bitkilerle aram pek yoktur. Ama bazı bitkileri sizler gibi sıkça duyduğum için araştırırım. Meyan kökü dedikleri bu bitkide araştırdığım ve bana çok garip gelen bitkilerden birisi olmuştur. Bu bitki o kadar garip ki, adamı vezirde edebiliyor, yeri gelince rezil de edebiliyor. O nedenle çok saygılı bir şekilde yaklaşıp, tamamen bilinçli bir şekilde kullanılması, yararlanılması gereken bir bir bitki oluyor.

Genelde tıp dünyasında sıkça kullanılan bir bitki olduğunu ilk girişte belirteyim de, ne kadar işe yarar bir bitki kardeşimiz olduğunu anlayın.

Meyan Kökünün Sunduğu Faydalar

Bu bitkinin spazm çözücü dedikleri bir etkisi vardır. Bu etkiyi bilen uzmanlar, mide ülseri gibi adamı yakan, bronşit gibi deli eden, kış aylarında soğuk algınlığı gibi dert veren hastalıklarda kullanırlar. 

Tabii bu hastalıklar hafif kalanlar. Birde prostat kanseri ve hepatit gibi hastalıklarda da gene kullanımı söz konusu olmaktadır. Yani meyan kökü, sıradan bit bitki değildir ve bitki dünyasının elit isimlerden birisidir.

Meyan Kökünün Yan Etkileri Var Mıdır?

Tabii ki vardır. Şimdi sizlere bu yan etkilerini sıralayacağım bildiğim kadarıyla. Sizde bu yan etkileri görünce zaten pat diye “hemen deneyelim” demezsiniz. Ayrıca sizinde bildiğiniz yan etkiler ya da üstteki gibi faydalar falan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Meyan kökü, direk adamı yakacak hastalıklara sebebiyet verebilir.

Örneğin yüksek tansiyona neden olabilir, kalbin aklına girip daha düzensiz atmasını sağlayabilir, sodyum tutulması denilen sorunla sizi karşı karşıya bırakabilir, hatta erkekler için “yandım aman” dedirtecek şekilde cinsel isteği azaltıcı etkide yaratabilir. Bu nedenle siz siz olun, meyan köküne sıradan bir bitki gibi yaklaşmayın.

Meyan Kökü Kullanımı

Bu tür bir bitkiyi kullanırken iki kere düşüneceksiniz arkadaşlar. Bu nedenle de her gördüğünüz meyan kökü ürününe ya da yöntemine saldırmadan, bir uzmana/doktora gidip medet umacaksınız. Eğer bir doktor, uzman size “şu şekilde, şu kadar” kullanabilirsiniz derse, kullanın. Ama kafanıza göre “meyan kökü ürünü” olarak üretilen ve el altından satılan ürünlere sakın deyim bulaşmayın, başınıza yok yere iş alırsınız.

Ritim Bozukluğu Nedir?

Kalp Ritmi  Bozukluğu Nedir? Evde Teşhisi Nasıl Yapılır?            

Kalbin yüksek hızda atması yani kalpte ritim bozukluğu dediğimiz hastalık kalbin düzensiz atması demektir. Bu hastalık teşhisini evde kendimiz koyabiliyoruz, bunu gerçekleştirmek için kalbimizin atışlarını kontrol edeceğiz. Sağ elimizin işaret parmağını sol elimizin baş parmağının üç santim kadar bileğe paralel olarak koyduğumuzda kalbimizin atışını çok rahat hissedebiliriz.

Bu işlemi yapan sıradan bir ritme sahip kalbi olan kişiler vuruş ritminin ve kuvvetinin hep aynı olduğunu görecektir, buna düzenli kalp atışı diyoruz. Ancak bu atışların bir birini düzenli bir şekilde takip etmediğini ve vuruş şiddetlerinde farklılık görüyorsak bu durumda kalp ritim bozukluğu hastalığımız var demektir.

Kalpte Ritim Bozukluğu Belirtileri?

Bazı ritim bozukluklarını hastalar hissetmez, bazılarında ise kalbin yerinden çıkacak gibi çarpıntı yaptığını hissetmektedir. Çarpıntı başlarken veya çarpıntı sonrası baş dönmesi görülebilmektedir. Bunun dışında kalp çarpıntısı ile birlikte bayılmalar olabilir. Bazı hastalar çarpıntı sırasında korku ve panik hissederler, merdiven çıkarken hemen yorulurlar.

Ritim Bozukluğu Tedavisi

Hastanın bayılmasına veya hayatında herhangi bir zorluk  yaşamasına neden olmayan ritim bozukluklarında hastaya müdahale etmemek tercih edilir. Ancak özellikle bayılma gibi olaylar gerçekleşiyorsa hasta holter denilen bir cihaza bağlanarak kalp ritmi haritası çıkartılarak bozukluğu giderecek kalp pili takılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle kalp pillerinin kısa olan ömürleri neredeyse 100 yıla kadar uzatılmıştır.

Ritim bozukluğu tedavisi öncesi bazı hastalardaki bulgular, kalbe cerrahi müdahele gerektirebilmektedir. Kalpte bulunan fazla bir odacık veya eksiklik ritim bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaya cerrahi müdahale ile hassas ameliyatlar önerilmektedir.

Ritim Bozukluğu Nasıl Meydana Gelir?

Kalpteki ritim bozuklukları ikiye ayrılır, basit ritim bozuklukları ve komplike ritim bozuklukları. Basit ritim bozuklukları önemli bir hastalık değildir ve normal kalplerdede görülebilir. Ancak komplike ritim bozukluklarında kalp kapaklarında veya içerisinde bulunan parçalarının işlevinde  bir problem olabilmektedir.

Dolayısıyla ciddi ve çok hassas cerrahi müdahaleler gerektirebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaya en iyi tedaviyi önerecek uzman doktorun telkinleri doğrultusunda hareket edilmelidir.