Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?

Çocuklarda özellikle çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardan bir taneside şaşılıktır. Gözlerin genellikle olması gereken durumundan farklı bir pozisyonda bulunması ve farklı bir yere bakması haline şışılık denilmektedir. Bu rahatsızlık sürekli olabileceği gibi kişinin bakış yönüne göre de oluşabilir. Gözün biri karşıya bakarken, diğeri ise farklı bir yere doğru bakmaktadır.

Şaşılık, çocuklarda, erişkinlere göre daha sık görülmektedir. Erişkinlerde görülen şaşılık problemi, temel olarak kişinin çocukluk döneminde oluşmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde ve kızlarda şaşılık aynı oranda görüşür. Bu sağlık probleminin oluşmasında herhangi bir genetik problem gözlenmemiştir. Şaşılık, her 100 çocuktan üç veya dördünü etkilemektedir.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?

Şaşılık nasıl tedavi edilir sorusunun en iyi cevabını doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Fakat uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre şaşılık tedavisi, ilk olarak şaşılığa neden olan retinaya gelen ışığı engelleyen bir neden varsa o bölüm tedavi edilir. Eğer kişide odaklama sorunu varsa ona uygun gözlükler tercih edilmelidir. Bir süre sonra tembel olan göz, daha sık kullanışmaya çalışılmalıdır. Şaşılık tedavisinde en iyi yöntem kapama tedavisidir. Bunların dışında, uygun olan hastalarda iyi gören gözlerine atropine göz damlası damlatılarak şaşılık tedavi edilmesi de bir başka yöntemdir.

Şaşılık Tedavi Yolları Nelerdir ?

  • Gözlük
  • Kapama Tedavisi
  • Ortoptik Tedavisi
  • Cerrahi Müdahale
  • Botox
İlginizi Çekebilir:  Göz lazer tedavisi nerede yaptırılmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir