Şaşılık Tedavisi Mümkün mü?

Göz konusunda hiç istemeyeceğimiz temel sorunlardan birisidir şaşılık. Her ne kadar benim bazı kadınlarda hoşuma giden bir özellik olsa da, genelde pek estetik olmayan görüntüler oluşturur. Tabii asıl nokta estetik değil, göz sağlığıdır. Zira şaşılık, görme konusunda da insana öyle sorunlar yaratır ki bazen iyice bıkkın bir hale gelirsiniz. Ama dediğim gibi, böyle çok hafif, abartı olmayan şaşılığı kadınlarda çok severim. Neyse, beni bırakalım da bu sorunun tedavisi var mı, yok mu ona bir değinelim.

Şaşılığın Tedavisi Olur Mu?

Bu sorun için hemen konuya dalıp “evet, tedavisi vardır” diye bir genelleme yapmak çok zordur. Öyle sıradan bir hastalık gibi hemen yok edilen bir sorun değildir şaşılık. Çok elit ve üst kesimden bir hastalıktır. Bu nedenle hem size pek fazla zarar vermez, hem de kolay kolay yok edilemez. Tabii bu noktada hastalık ile ilgili doğru teşhisin konulmasının önemli olduğunu hemen araya sıkıştırmak isterim. Zira doktor amcalar doğru teşhisi koyarsa ancak tedavinin mümkün olup olmadığını anlayabiliriz. Yani her şaşılık için farklı bir tanı ve yorum süreci vardır. Genel anlamda bir şaşılık tedavisi yorumu, net tanısı olmaz.

Şaşılık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Benim en çok sevdiğim, en rahat bulduğum yöntem cerrahi tedavidir. Her ne kadar bazen ameliyat dendiğinde, cerrahi müdahale dendiğinde kendimi garip hissetsem de, eğer cerrahi tedavi ile şaşılık giderilecekse koşa koşa giderim. Çünkü hiç bir ek unsurlar boğuşmadan, direk cerrahi müdahale sayesinde gözde genel bir düzelme söz konusu olacaktır. Neyse, ilk olarak bildiğim tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Bunun dışında ise birde optik tedavi süreçleri vardır. Şaşılığın başladığı ilk anlardan itibaren gözlüklerle arkadaş olursunuz. Bu şekilde sürekli gözlük kullanımı ile, zamanla o şaşılığı kovmaya çalışırsınız.

İlginizi Çekebilir:  Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?

Şaşılık ve Erken Teşhis

Şimdi, buraya dikkat edin. Nitekim şaşılığın gerçekten tedavisini mümkün kılmak istiyorsanız erken teşhise çok önem vereceksiniz. Çocuğunuz şaşıysa eğer “zamana düzelir” gibi bir hataya düşmeyeceksiniz, hemen çocuğu elinden tuttuğunuz gibi bir göz doktoruna göreceksiniz. Çünkü şaşılık tedavisinin en kilit noktası, erken teşhistir. Durum ne kadar erken fark edilir ve tedavi ne kadar erken başlarsa, çözümde o kadar kısa süre içerisinde mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir