Sert başparmak nedir?

Sert Baş Parmak Nedir?

Halk asarında ayak başparmaklarının bükülmesi konusunda zorluk çıkaran bir eklem hastalığı olarak bilinen Hallux Rigidus hastalığı, insanların zor şartlar altında yürümesine sebep olmaktadır. Günümüzde bu alanda oldukça gelişme gösteren tıp bilimi, genellikle bireysel çalışma seçenekleri ile insanların çalışmalarına yardımcı olmaktadır. Ayak bükme konusunda sıkıntılar çekiyorsanız ve iç ağrı konusunda ciddi sıkıntılarınız var ise, bu hastalığa yakalanma riskiniz büyük bir ölçüde artmış demektir.

Bu alanda yapacağınız en olumlu seçenek, alanında uzman bir doktor desteği almanızdır. Ayak baş parmaklarınızda meydana gelen kireçlenme işlemi, bu hastalığı doğurmaktadır. Genellikle sert tabanlı ayakkabıların uzun süreli olarak kullanılması ile de oluşabilir. Ayak parmaklarının sürekli sert zeminlere temas etmesi ile oluşan bu sirkülasyon, günümüzde fiziksel ve cerrahi işlemler kullanılarak çözülebilmektedir.

Sert Başparmak Nasıl Geçer?

Daha çok ayaklarınızın kullanımı ve tercih ettiğiniz ayakkabının elastik ve ergonomik denge destekli olması ile bu sorunu başlamadan çözebilirsiniz. Günümüzde ayak sağlığı için ortopedik destekler ile yapılan onlarca farklı ürün bulunuyor. Kişisel tercihleriniz sonucunda oldukça sağlıklı bir şekilde ayaklarınızı koruyabilir ve isteklerinizin akabinde başlamadan önüne geçebilirsiniz. 

Hastalık tanısını koyan doktorun genel estetik anlamında da sizlere sunacağı katkılar elbet olacaktır. Ayaklarınızı bükerken sorun yaşıyor iseniz, bu alanda uzman doktorlara başvurmanız önerilir. Erken teşhis her alanda olduğu gibi, bu alanda da sizi koruyacak!

İlginizi Çekebilir:  Ayak Mantarı Geçirme Yöntemleri

Sert Başparmak Erken Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarının bu alanda yaptığı çalışmalar, ayaklarımızın günlük kullanımda ne denli yorulduğunu ortaya koyuyor. Ucu sivri ayakkabı seçenekleri de bu alanda size zarar vereceği için dikkatli bir seçim yapmanız önerilir. Tedavi olarak fiziksel tedaviler ve erken yaş için estetik dahilinde seçenekler sunulmaktadır. Günümüzde oldukça modern tedavi yöntemi bulunmakta ve bu alanda sürekli gelişim sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir