Kuzukulağının Faydaları Nelerdir

Kuzukulağı, Türkiye’nin bütün coğrafi bölgelerinde yetişebilme eğiliminde olan taşradaki insanların tedavi amacıyla sıkça kullandığı bir bitkidir. Bu faydalı bitki yaz aylarının başından ilk bahar döneminin sonuna kadar yetişmektedir. Genellikle ağaçlık bölgelerde mantar gibi ağaç gölgelerinde, çayır ve tarlalarda yetişirler. Kuzu kulağı bitkisi halk arasında ekşilik, oğlak kulağı gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Kuzu Kulağının Kullanımı;

 • Lapa Olarak: Kuzukulağı bitkisinin yaprakları tek tek kopartılarak bir sahan yardımı ile zeytinyağ katılarak güzelce dövülür, lapa haline gelen bitki cilt hastalığının olduğu bölgeye sürülür.
 • Çay Olarak: Yaprakları ve kökü sıcak suyun içerisine atılır ve demlenmesi beklenir. İsteğe bağlı olarak soğuk veya sıcak tüketebilirsiniz.

Kuzukulağının Faydalarını Madde Madde Yazalım;

 • Sindirim sistemini rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır.
 • İdrar sökücü olarak oldukça fayda sağlar.
 • Kandaki nikotin gibi zararlı maddeleri temizler.
 • Ateş düşürücü olarak kullanılır.
 • Kanayan bölgeye uygulandığında kanamayı keser.
 • Hamile kadınların sütünü çoğaltır.
 • Kadınların regl dönemlerindeki adet kanamalarını düzenler.
 • Nezle, grip gibi soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara iyi gelir.
 • Egzama, sivilce ve sedef hastalığının gerilemesine yol açar.

Kuzukulağı kullanılması icap ettiği zamanlarda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki oda bitkinin hastaya fayda sağlayıp sağlamamasını belirleyen en önemli faktördür. Hasta bitkiyi doğru şekilde kullanmalıdır. Yukarıda saydığım deri hastalıkları olan kişi bu bitkiyi yalnızca çay gibi içmemelidir, istiyorsa çay olarakta tüketebilir ancak öncelikli olarak lapa haline getirerek hasta olan cilt bölgesine uygulamalıdır. İdrar sökücü olarak kuzukulağı kullanmak isteyen hasta bitkiyi kaynatarak çay halinde tüketmelidir.

Kuzukulağını Sağlıklı İnsan Neden  Kullanır?

İlahi yaradılışın bizlere vermiş olduğu nimetlerin hiçbiri boş bir amaç için değildir. Kuzukulağı bitkisi yalnızca hastalıkların tedavisinde değil, hastalık önlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Salatalarınıza katarak günlük olarak tükettiğiniz taktirde sizlerin grip, nezle gibi hastalıklardan uzak durmanızı sağlayacak yeterlilikte C vitamini içermesi yönünden mutlak suretle sıkça sofralarınızda kullanmanızı öneriyorum. Bunun dışında yine cilt güzelliği maskelerine ek ürün olarak katılıp cilde uygulanabilir, cilde parlaklık verici etkisi vardır.

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kabakgiller ailesinde bulunur. Yıllık bir bitki olup, ince gövdeli bir yapıya sahiptir. Yaprakları insan elini andıran biçimde saplı ve parçalıdır. Bu bitki acayip elma ve papara olarak da anılmaktadır.  Meyve oluşumunu tamamlamaya yaklaştıkça birbirinden ayrılır. Meyvesinin uzunluğu 8-15 cm kadardır. Eninin genişliği 10 santime kadar ulaşmaktadır.  Meyveler ilk oluşuma başladığı zaman yeşil olur. Olgunlaşma zamanına girdikçe ise sarı olmaya başlar ve en sonunda, tam olgunlaştığı zamanda altın sarısı rengini alır. Meyvenin içerisinde bol bir şekilde fasulye tanelerini andıran çekirdekler bulunur.

Ana vatanının Hindistan toprakları olduğu bilinen kudret narı, Afrika ve Asya’nın tropik bölgeleri de dahil olmak üzere Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde de yetişmektedir. Meyveler sonbahar mevsiminde olgunlaşmasını tamamladığı için bu vakitte toplanır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Mide-barsak hastalıklarına kalıcı şekilde çözüm sağlar.
Karaciğerin düzgün çalışmasına destek olur.
Vücuttaki yara ve iltihapların iyileşmesinde etkilidir.
Bağırsak tembelliği varsa bunu düzelterek düzenli tuvalet alışkanlığı oluşturur.
Hücre yenileyici özelliği vardır.
Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
Rahimde oluşan yaraları iyileştirici etkisi vardır.
Yanık ve yaralara iyi geldiği için bu alanda da tercih edilir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Taze meyvesinin kullanım şekli: Kudret narının olgun meyvesi balla karıştırılarak tüketilebilir. Olgunlaşmış kudret narı bir tabakta ezilir. Çok aşırı olmayan miktarda bal ile karışımı yapılır. Sabahları aç bir şekilde 1 çorba kaşığı tüketilir. Ekstra bir kullanım gerektirmez.

Taze meyvesinin olmadığı zaman kullanım şekli: Olgunlaşmayan kudret narının çekirdekleri temizlenir. Küçük boyutlarda küp küp kesilir. Bir kilo miktarında bal ile karıştırılır. Bu şekilde ağzı kapalı olarak bir ay bekletilir. Bu karışım bekledikten sonra biraz sulanabilir. Bu bir sorun değildir. Ancak şeker hastaları kudret narını bu şekilde tüketmemelidir.
Bir diğer kullanım şekli ise zeytinyağıyla kullanımıdır. Hali zeytinyağının içersinde yaklaşık 6 ay kadar bekletin. Bu süreden sonra kudret narından bir çorba kaşığı miktarında başka bir kaseye koyun.  1 çay kaşığı süzme balla karıştırılarak sabahları aç karna tüketilir.

Harici kullanım için: Zeytinyağında bekletilmiş kudret narı lapa hale getirilir. Bu şekilde yanık ve yaralar için kullanılır. Aynı şekilde rahim yaraları için de bu kullanım şekli uygun olacaktır.

Meşenin Faydaları Nelerdir

Meşe kayıngiller ailesinin 400 kadar türü arasında olan yaz kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan kerestesi dayanıklı ve çeşitli alanlarda kullanılan orman ağaçlarının ortak adıdır. Yeryüzünde geniş bir alanda bulunsa da anavatanı olarak Anadolu, Yunanistan, İran, Irak, Suriye, Pakistan ve Afganistan olarak geçmektedir. Meşe ağacının kökleri oldukça geniş alanlara yayılım göstermektedir. Ülkemizde meşe ağacının yayılış gösteren yaklaşık 30 türü bulunmaktadır. Meşenin meyvesine ayrım yapılmaksızın palamut denilir ve ülkemizde yetişen türlerden sadece 2 veya 3’den meyve elde edilmektedir.

Meşe palamutları tamamen olgunlaşmadan 15 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında toplanır. Güneş altında duruma göre yaklaşık 10 ile 15 gün kurutularak saklanır.

Meşe ağacı ve Palamudunun Faydaları

İshal ve dizanteriyi keser bundan dolayı kabızlık yapıcı etkisi bulunmakta. Damarlar üzerinde yatıştırıcı etkisinden dolayı kanamaları durdurur ve basur gibi rahatsızlıklarda faydalanılır. Kanamaları durdurucu etkisinden dolayı mide kanamalarında tedavisinde kullanılır. Kanama ve mikrop öldürücü etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında faydalanılır. İltihap giderici olarak bağırsak bozukluklarında, boğaz, göz ve karaciğer rahatsızlarında kullanılır. Şeker hastalıklarında, egzama ve arpacık gibi hastalıklarda bol miktarda meşe kullanılmaktadır.

Meşenin Hastalıklara Göre Kullanım Şekli

 • Meşe kabuğunu süt ile kaynatıp doğal bal ile tatlandırıldığında; boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına fayda sağlar. Mide yanması, mide kanması, gastrit, basur, anjin, ağız yararlarına faydalı ve ishalin kesilmesine yarar. Zehirlenmelere karşıda birebirdir.
 • Meşe yaprağını suda kaynatıp suyunu içmek; bel soğukluğuna ve kan tükürmesini giderir.
 • İshalin ağır olduğu durumlarda 1 gr meşe palamut tozu günde 2-3 kere yutulur.
 • Meşe yaprağını suda ve sirkede kaynattıktan sonra ağzımızda sıcak olarak tutarsak nevazilden dolayı gelen diş ağrısını keser.
 • Adet dönemlerinde akıntının çok durumlarda meşe yaprağını kaynatıp buğusunun üstüne oturursanız akıntı hafifler.
 • Mide yanması, gastrit, ülser gibi iç hastalıkların tedavisinde palamut kahvesi yapabilirsiniz. Palamut kahvesini 1 litre suda kaynatın. Duruma göre bal veya pekmez ile tatlandırarak günde 2-3 bardak kadar içilir.
 • Meşe ağacının pamuk mazısı denilen türü yaraların üzerine sarıldığında mikroplara karşı koruma sağlar.
 • Mayasıl ve egzama için önerimiz meşe yapraklarını, kabuklarını ve palamutlarını kaynatarak elde edilen su ile banyodan sonra bu bölgelere sürülür.