Sigara kullananlarda dişlerdeki sarılık nasıl geçer?

Sigara içen kişilerde genel olarak görülen bir durumdur dişlerin sararması. Sigara, içeriğindeki yüzlerce kimyasal maddeden dolayı aşırı miktarlarda zehir ve yapışkan malzeme içermektedir. Yapışkan malzemeden kastettiğimizde yine kimyasallar fakat bunlar dişler üzerine, diş mineleri üzerine yapışarak taşlaşırlar ve üzerlerine daha bir çok mikrobu bakteriyi çekerler. Bu durumda da diş taşı oluşur, değişik renklerde (sarı – siyah) kendini gösterirler. Her şeyden önce diş taşları temizlenmeli diye düşünüyoruz.

Sigara kullananlar dişleri için ne yapabilir?

Sigara kullanan kişiler hiç şüphesiz temiz dişlere sahip değildirler. Sürekli bakım yapsa, dişlerini fırçalasa dahi yinede her zaman dişlerinde sorunlar olacaktır çünkü sigara her zaman içine n etkili zehirdir ve önemlerin çoğunu hiçe saymaktadır. Yapılacak iyi şeylerin başına sigarayı bırakmak geliyor. Baştan söyleyelim, eğer sigarayı bırakmadan önce bu tür beyazlatma işlemlerine girmek sizin için daha zararlı olacaktır. Çünkü yeri gelecek diş taşlarını temizleteceksiniz, yeri gelecek hekim kontrolünde diş beyazlatma işlemi yaptıracaksınız. Ve dişler daha savunmasız hale gelecek. Bu durumdayken tekrar tekrar sigara kullanınca ne olacak? tabikide daha sarı dişlere sahip olacaksınız. Öncelikle sigarayı bırakmaya çalışın.

Daha sonra ilk iş olarak dilerseniz devlet hastanelerinde ücretsiz olarak, dilersenizde özel hastanelerde küçük ücretler karşılığında dişlerinizdeki taşları temizletmeniz gerekiyor. Diş taşları temizlenmeden beyazlatma işlemine başlamak gereksiz olacaktır çünkü diş taşları, tartartlar üzerlerinde çok sayıda renk değiştirmiş bakteri barındırmaktadırlar. Diş taşı temizleme işleminin hem dişlere hemde diş etlerine büyük yararı vardır.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda Diş Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Diş taşlarınızı temizlettikten sonra, özel diş beyazlatıcı diş macunları (marka veremiyoruz, eczacınıza danışınız) kullanmalısınız. Diş fırçası seçimi yaparken de ne çok yumuşak ne çok sert olmalı. Diş fırçanız orta sertlikte ve hassan bir fırça olmalı. Daha sonra; bakınız her gün sabah akşam demiyoruz, her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayacaksınız. Çantanızda da gezdirmeniz gerekse de dişlerinizi her öğünden sonra fırçalayınız. Geceleri yatmadan önce de diş ağız duşu yaptınız. Bunun için gerekli solüsyon ve gargarayı eczacınızdan alabilirsiniz.

Elma, süt, çilek gibi besinlerinde dişleri beyazlattığı konusunda söylentiler dolaşmakta. Denemekte fayda var. Bu tür yöntemler ile dişlerinizde istediğiniz beyazlığa elbette kavuşamayacaksınız ama en azından normal sarılığından daha iyi hale gelecektir. İstediğiniz beyazlığa kavuşamamanız durumunda yine bir diş hekimine giderek diş beyazlatma operasyonu yaptırmak istediğinizi söyleyiniz. Diş beyazlatıldıktan sonra öncekinden daha dikkatli olmalısınız ve ağız duşu, diş ipi ve düzenli diş fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı gülüşler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir