Sigarayı Bırakınca Oluşacak Değişimler Nelerdir?

sigarayı bırakmak

Sigara birçok kişi tarafından yıllarca kullanılan ve bırakmayı nerdeyse başlanıldığı günden itibaren devamlı olarak denen bir bağımlılık. Kullanıldığı zaman başta sayılacak sorunlar nefes alamama ve tıkanıklar, yaşam kalitesinin düşmesi gibi başta sayılabilecek nedenlerdir. Ben size garip gelse de sigarayı bırakınca oluşacak olan değişimler bahsetmek istiyorum.

Bağımlılıklar psikolojik olarak insanı çok etkilemekte ve bu stres yaratmakta ondan dolayı;

 1. Vücudumuz ilk 20 dakika sonra kan basıncınız ve nabzınız normale dönmeye başlar ; el ve ayak kan dolaşımınız düzelir.
 2. 8 saatten sonra vücudumuzdaki kan oksijen düzeyi normale döner ve kalp krizi geçirme riskiniz azalır.
 3. 24 saatten sonra vücudunuz karbonmonoksitten arınır.
 4. 48 saatten sonra kanınızdaki nikotin düzeyi azalmaktadır. Tat, koku duyusu artar ve ülserli olan hastaların tedaviye verdikleri olumlu yanıtlar artar.
 5. 72 saatten sonra, nefes alıp verme kaliteniz artar rahatlarsınız, solunum yolları fonksiyonları kaliteli hale gelmeye başladığından sekresyon miktarı artar, nefes yollarınız kendini temizlemeye çalışır ve enerji düzeyiniz artar.
 6. 2 ve 12 hafta sonrasında ise vücudunuzdaki dolaşım sistemi düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskiniz azalır ve yürürken yorulma, tıkanma gibi problemler daha az görülmeye başlanır.
 7. 3 ve 9 ay sonrasında ise wheezing (hırıltı), nefes alma verme, ıslık şeklinde soluk alıp verme gibi solunum yolu sorunlarınız düzelir. Akciğer fonksiyonlarınızın yüzde 5 ile 10 oranında arttığını görürsünüz.
 8. 12 ay sonrasında ise koroner kalp hastalığına yakalanma riskiniz yarı yarıya azalmaktadır.
 9. 12 ve 36 ay sonrasında mesane kanserine yakalanma riskiniz yüzde 50 oranında azalmaktadır.
 10. 5 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riskiniz ile ağız boşluğu kanseri ve yemek borusu kanserine yakalanma riskiniz yüzde azalmaktadır.
 11. 10  ve 15 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riskiniz hiç sigara içmeyenlerle aynı seviyeye inmektedir. Akciğer kanserine yakalanma riskiniz sigara içenlere göre yüzde 50 oranında azalmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Alkol Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılır?

Sigarayı bırakmanız sizi sağlık açısından olumlu olarak etkilemenin yanında yaşam kalitenizin artmasında fayda sağlamaktadır. Bulunduğunuz ortamlarda daha rahat hareket edersiniz. Sosyalleşirsiniz aileniz ve çocuklarınızın da sigarının olumsuz etkilerinden korursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir