Sigarayı Bırakmazsam Ne olur?

Sigara günümüzde çocuk yaşlardan itibaren kullanılan zararlı bir madde olmaktadır. Dünya çapında kullanımı önleyici kamu spotları oluşturulsa da sigara bağımlılığından birçok kişi vazgeçmek istememektedir. Bu durumda kişilerin sigaranın çevreye ve insan vücuduna olan zararlı etkilerini bilmesi ve en önemlisi de bu bağımlılığın sonuçlarını öğrenmesi gerekmektedir.

Sigara kullanılan bir alanda pasif içici olan kişiler arasında hamile bayanlar var ise anne karnındaki bebeğin zeka geriliği yaşamasına neden olmaktadır. Sigara içilen mekanlarda dumanlar içmeyen kişilerin bronşitini tetikleyerek üst solunum yollarında rahatsızlıklara ve baş ağrılarına neden olmaktadır. Sigara dumanına karşı çevresel insan etkileri kendini bu şekilde göstermeye başlarken sigara içen kişiye elbette daha çok zararlı etkileri olmaktadır.

Tütün maddesinde bulunan karbonmonoksit, nikotin, katran gibi maddeler sigaranın içilmesi sonucunda akciğerlerin fonksiyonlarını kısıtlamaktadır. Bu durum tıpta kendini akciğer kanseri olarak gösterirken sigara kullanımının sık ve uzun yıllar sürmesi sizleri koku alma, tat alma becerilerinizden mahrum bırakacaktır. Tütünün içerisinde bulunan zararlı maddeler sesinizin de değişmeler yaşamanıza, gırtlak kanseri olmanıza ve vücudunuzun savunma sisteminin bozulmasını sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmadığınız taktirde ilk 5 yılda bunun zararlı etkilerini fark etmeyebilirsiniz  fakat 5 yıl boyunca düzenli olarak kullanılan sigara tüketimi sizin yaşam kalitenizi düşürecek ve başta üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere akciğer kanserine kadar uzun bir hastalık listesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Yaşamınız boyunca sağlıklı, nefes aldığında kendini iyi hisseden biri olmak istiyorsanız sigara kullanmamalı, kullanıyorsanız hemen bırakmalı ve sigara kullanılan alanlarda bulunmamanız gerekmektedir. Sigara insan ömrünü azaltmakla kalmayıp yaşadığı süre boyunca da kalitesiz bir şekilde yaşamasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bağımlılık sendromu nedir?

Sigara kullanımının kişiye ve çevresinde bulunan kişilere sağlık açısından, sosyal yaşantı açısından verdiği zararlar göz önüne alındığında mantıklı olan her kişinin sigarayı bırakması, bırakamıyor ise bırakmak için psikolojik destek alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir