Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Alınır mı?

Öncelikle bu soruya biraz temkinli yaklaşmak ve kendi tepkimi sunmak istiyorum. Yahu, güzel kardeşim sen şu sigara illetinden bir kurtul da, kilo bile alsan verirsin elbet. Öyle bir anda obez olacak değilsin ya. Bazen denk geliyor, “sırf yaşam düzenim bozulmasın, kilo alma gibi sorunlar ile uğraşmayayım diye bırakamıyorum” diyor çevremdeki insanlar. Tokadı yapıştırmak geliyor hemen içimden. Yani yazıya girmeden önce, soruya cevap vermeden evvel “siz önce sigarayı bırakın, bunu kafanıza yerleştirin” sonra kilo gibi durumları dert edin diyorum.

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırıyor mu?

Bu soruya genel olarak “evet, kilo aldırabilir” diyebiliriz. Fakat kesin olarak kilo aldıracağının bir garantisi yoktur. Bu tamamen kişinin yaşam biçimine bağlıdır. Kaldı ki kilo aldırsa dahi en fazla 3 ilâ 5 kilo aldırır. Yani sanıldığı gibi “sigarayı bırakınca obez olmak” gibi bir durum söz konusu değildir.

Sigara Bırakmak Neden Kilo Aldırır?

Sigarayı bırakmak, bir süre bu alışkanlığın yerine besin tüketme gibi alışkanlıkların gelmesine neden olabilir. Sigarayı bırakan çoğu kişi, sigara istemesi halinde durumu besin tüketerek gidermeye çalışır. Doğal olarak kilo alma durumu görülebilir. Bu anlarda mutlaka kişinin bilinçli bir şekilde kendisini kontrol altında tutması, düzenli spor yapması faydalı olacaktır. Bir diğer etmen ise, sigaranın metabolizma sisteminde hızlanmalara neden olduğu şeklindedir. Bu bana garip gelse de, bazı uzmanlar sigara içenlerin metabolizmasının daha hızlı olduğunu söylüyorlar. Yani sigarayı bırakınca metabolizma da yavaşlıyor, kilo almaya neden oluyor. Varsın yavaşlasın metabolizma, yeter ki siz bu illetten kurtulun.

İlginizi Çekebilir:  Dondurma Diyeti Nedir? Dondurma Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sigarayı Bırakma, Kilo Alma ve Yaşam Biçimi

Bu üç unsur aslında birbiriyle çok ilişkili. Sizin yaşamınız sürekli oturmak üzerine kuruluysa, tüm gün uyuşuk uyuşuk duruyorsanız, birde sigarayı bırakınca kendinizi yemeğe verirseniz kilo alırsınız tabii. Ama sporunu yapan, yaşamında hareketli bir yapıda olan mantıklı bir insan evladıysanız, doğal olarak pek bir sorun yaşamazsınız. Yani sigarayı bırakmak değil, aslında yaşam biçiminde yanlış bir yolda olmak kilo aldırır. Bu noktaları bilin, dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir