Sivilce Maskeleri Zararlı Mıdır?

ÇARE ARARKEN ZARARA UĞRAMAYIN!

Sivilceler ergenlik dönemiyle başlayan ve uzun yıllar süren cilt problemlerinden biridir. Bazı ciltlerde ergenlik dönemi bitiminde sivilcelere artık rastlanmaz. Ancak bunun tersi durumlar da olabilmektedir. Uzun yıllar geçmeyen hatta iz bırakan iltihaplı sivilceler kişinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Sivilcelerle başı dertte olan insanlar çeşitli çareler ararlar. Bu çarelerden biri de evde kolayca hazırlanan maskelerdir. Çevreden ya da internetten edinilen bilgilerle bu maskelerden yaparak kurtulmak isterler sivilce problemi yaşayanlar. Evde yapılan maskelerin tercih edilmesinde en önemli faktör kimyasal içermemesidir. Bir çok kişi ilaç tedavisinden bu yüzden kaçınmaktadır. Burada size sivilce maskesi zararlıdır diyemem. Bitkilerin doğru kullanılması ile doğal maskeler elbette fayda sağlayacaktır.

Evet dediğim gibi sivilce maskeleri zararlı değildir. Aksine pek çok faydası mevcuttur. Zaten bir çok sebze ve meyve bırakın yüze maske yapmayı yediğiniz takdirde bile cildinize güzellik katar. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç ayrıntı var. Bunlara dikkat edildiği sürece maskelerin zararlarından korunmuş olursunuz.

Önceliğimiz doktor kontrolü arkadaşlar. Doktorunuz ilaç tedavisini uygun bulursa buna öncelik vermelisiniz. Ama diyelim ergenlik döneminde sivilcelerle başınız belada ve bunlara önlem almak istiyorsunuz. Ya da ilaç tedavisi gerektirmeyecek boyutta bir probleminiz var ve maske uygulamak istiyorsunuz. Bunun için ilk önce maskenin güvenilir olduğuna emin olun. Kulaktan dolma bilgilerle cildinizi riske atmayın.

Cilt maskelerinin genel özelliği temiz cilde uygulanmalarıdır. Sivilce maskenizi uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyin. Bunun için su ve sabun kullanmanız yeterli olacaktır. Önceki yazımda cildi temizlemenin başka bir yolundan daha bahsetmiştim. Hatırlatmak gerekirse, parmaklarınızı biraz zeytinyağı ile ıslattıktan sonra türk kahvesine batırın ve yüzünüze hafif hareketlerle peeling yapın. Sivilce maskenizi temiz cilde uygulamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Cildi Sıklaştıran Ev Yapımı Maske

Bir diğer husus, maskenin ciltte kalma süresi. Bu süre maskenin kurumasıyla sınırlıdır. Ciltte kuruyan maske hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde cildi tahriş eder. Maskeyi kazımaya kalkışmayın. Bu hareket size zarar verecektir.

Maskenin temizliği çoğunlukla ılık su ile yapılır. Bazı maskeler soğuk su ile temizlenir ama bu zaten belirtilir. Belirtilmeyen durumlarda cildi muhakkak ılık su ile yıkamalısınız.

Sivilce maskesinin zararları bu durumların tersi uygulanırsa ortaya çıkar. Denileni yaptığınız sürece korkulacak bir durum oluşmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir