Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

İnsanların ruhsal hastalıklara yakalanma anları maalesef net olarak tespit edilememektedir. Şizofreni, önceleri kişilik bozukluğu olarak belirleniyor olsa da, aslında panik atak belirtileri ile ortak özellikler gösterir. Panik atak tanımı sonrasında şizofreni yaşanma riski daha yüksektir. Çünkü belirtiler benzerlik göstermektedir.

Şizofren kimlere denir?

Kaygı bozukluğu olarak ortaya çıkan ve öncesinde kapalı alan fobisi, panik atak gibi belirtilerle karıştırılan şizofreni, genel ankisiyete algısındaki bozulmalarla zuhur eder. Korku, şizofren hastalarının ortak özelliğidir. Tüm bu belirtilerle birlikte korku ve şüphe artıyorsa, şizofreni söz konusudur. Gördüğünü ve duyduğunu iddia ettiği olayların gerçekliği konusunda şüphe duymayan kişilerdir. Akıl oyunlarının gerçeklik algısı üzerine yanılgıların yaşam kalitesini düşürdüğü bu hastalık, kişilerin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi birlikte yaşadığı insanlar üzerine de sosyal açıdan baskı yapmaktadır.

Şizofrenlere nasıl davranmak gerekir? 

Tedavisi henüz bulunamayan ancak belirtileri hafifletilebilen şizofreni, negatif belirtilerin ağır nüksettiği hastalar için belirtilerin hafifletilmesi süreci de problemlerle doludur. İki farklı şizofreni vardır, belirtilerin bir anda ortaya çıktığı ve hızlı ilerlediği şizofreni ile ağır seyreden belirtilerle ağır ilerleyen şizofreni aynı derecede değerlendirilmez. Her iki şizofreni türü de erken yaşlarda ortaya çıkabildiği gibi yaşlılık döneminde de meydana çıkabilir. Günümüzde birçok insan şizofreniyle birlikte yaşamaktadır.

Şizofrenlere nasıl davranmak gerekir?

Şizofreni rahatsızlığı bulunun kişiler bu hastalığı kabul etmezler. Çünkü onların gerçek algısı ile sağlıklı insanın gerçek algısı farklıdır. Gerçekliğin yanıltıcı olması ile bu kişilerin farkındalık lüksü kalmaz. Bu insanlarla gerçeklik üzerine tartışmak işe yaramaz. Tamamen aklını kaybetmiş gibi olsa da, şizofrenler deli değildir. Şizofreni, hayata dair her şeyi anlayabilir bir akla sahip ancak ekstra bilgilerin gerçekliğine inandıran bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığa sahip kişilere normal davranmak gerekir. Sizi anlayabilirler, size akılcı cevaplar verebilirler. Sizden farkları, ekstra bir şeylere inanıyor olmalarıdır. Bu ekstra şeyler gerçek dışı, hayal ürünü şeylerdir.

İlginizi Çekebilir:  Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir