Sosyopati nedir?

Sosyopati, bir tür sosyal çekingenlik ve suça yatkınlıktır. Daha çok 15-22 yaş aralığında görülür. Toplumsal ve sosyal kurallara uyamama, toplu taşıma araçlarındaki kurallara uyamama yada sosyal çevre içerisinde gösterilen davranış bozukluklarının tümüne verilen isimdir. Yani kısacası, sosyopati hastalığı olan kişiler, toplum hayatının gerektirdiği kurallara ve kanunlara uyamamak, onlara başkaldırmak durumudur. Sosyopatiyi ortaya çıkaran durumlar, daha çok antisosyal kişilik bozukluklarıdır. Toplum kurallarını hiçe sayalar, başkalarının haklarına riayet etmezler.

Bu kişiler, başkalarının sorunlarını dinleyip onlara çözüm üretemezler, başkalarının yerine kendilerini koyamazlar, insanları dinlemeyi tercih etmezler, empati yoksunudurlar. Sosyopatide en sık görülen şey, kanunsuzluk, kanunlara uymamak nedeniyle suç işlemek ve suça teşebbüs etmektir. Sosyopati, bir kişilik bozukluğu olduğu için çok erken yaşlarda gelişir ve 18 yaşlarında kendini gösterip tanısı konur. Küçük yaşta bu rahatsızlığın belirtilerini görmek bir hayli güçtür. Daha çok, sosyalleşme yaşlarında kendini gösterecektir.

Sosyopati nedir?

Sosyopati, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir kişilik bozukluğudur. Toplum içerisinde kurallara uymama, başkalarının haklarını gözetmeme ve empati kuramama hastalığıdır. Belirtileri görüldüğü taktirde derhal bir psikologdan destek alınması gerekir. Kişinin yaşamını etkileyen en büyük unsur hiç şüphesiz sosyal yaşamıdır.

İyi bir hayat sürebilmek için sosyopati hastalığınız var ise elinizden gelen her şeyi yaparak bu hastalıktan kurtulmaya çalışın. Çünkü toplum sizin kötü davranışlarınızın sonucunda yine sizi dışlayacaktır. Bu tür durumlardan korunmak için iyileşme yoluna gidiniz. Etrafınızda arkadaşlarınızda eğer sosyopatinin belirtileri var ise onlarla konuşup konu hakkında bilgilendiriniz.

İlginizi Çekebilir:  Kendine zarar verme duygusu

Gelen aramalar:

  • sosyopat ne demek (137)
  • sosyopat nedir (74)
  • sosyopat (42)
  • sosyopati (18)
  • sosyopat ne demektir (16)
  • sosyopat belirtileri (12)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir