Spor Yapmanın Cilde Faydaları

Spor yapmak; sadece kilo vermeye, metabolizmanın bütün işlevlerini gerçekleştirmesine ve fiziksel zindelik ile güç kazanmaya yaramamaktadır. Spor yapmak; aynı zamanda cilt sağlığını korumakta, cildi güzelleştirmekte ve gerginleştirmektedir.

Spor ve Cilt

Düzensiz yaşam, dengesiz uyku ve beslenme, alkol ve sigara tüketimi, ağır ve stresli iş ortamı gibi birçok etmen günlük hayatımız içerisinde salgıladığımız endorfin hormonu düzeyini oldukça düşürmektedir. Endorfin hormonu düzeyinin düşmesiyle birlikte yaşanılan stres, cildimizde kırışıklıklara ve çeşitli dezenformasyonlara yol açmaktadır.  ‘’Mutluluk veren hormon’’ olarak da bilinen endorfin hormonu salgılamanın en iyi yolu spor yapmaktan geçmektedir.

Spor Yapmanın Cilt İçin Faydaları

Organizmamız içerisinde yer alan organlarımızı, kemiklerimizi, damarlarımızı koruma görevi cilde aittir. Bu sebeple, cildimizin bu görevini gerçekleştirebilmesi için daima diri olması önemlidir. Cildin diri kalmasını sağlamak düzenli olarak spor yapmakla mümkündür.

İnsan yaşının ilerlemesiyle birlikte nabız atım sayısı da düşmektedir. Bebeklerde en üst düzeyde olan nabız sayısı; yetişkinlik, orta yaşlılık ve yaşlılıkla beraber evre evre azalmaktadır. Nabız ne kadar çok atarsa, kılcal damarların aldığı kan seviyesi o oranda yükselir; bunun sonucunda hücre yenilenmesi gerçekleşir. Hücre yenilenmesinin gerçekleşmesiyle beraber vücudun kendini dinç tutması cildimizin de pürüzsüzlüğünü muhafaza etmesi demektir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hücre yenilenmesini sağlamanın ve böylece cilt sağlığını korumanın yolu düzenli olarak spor yapmaktır.

Çeşitli cilt kremleri, ilaçlar, ameliyatlar… vesairesi gibi cilt gençleştirme yollarının hiçbirisi, düzenli olarak spor yapmak kadar işinize yaramayacaktır. Bu ve benzeri yollar, cildinizi belli bir süreliğine diri tutsa da hücre yenilenmeniz gerçekleşmediği için tamamen yapay bir yol olacak; cildiniz belli bir dönemden sonra yine eski haline dönecektir. Bir de bu yolları denerken maruz kalacağınız kimyasallar, başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Unutulmamalıdır ki spor, cildin en iyi ilacıdır.

İlginizi Çekebilir:  Siyah Nokta ve Sivilce Geçirme Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir