Su İçmenin Etkileri ve Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İnsanın günlük tüketmesi gereken su miktarı herkes tarafından doğru ya da yanlış bir şekilde kulaktan kulağa aktarılmaktadır. Kimi zaman ise insanları yanlış yönlendirme ile ciddi sağlık sorunlarına sevk etmekteler. Sağlık durumu yerinde ve normal olan bir kişi, 24 saat içerisinde 8-9 bardak su tüketmelidir. Bunun yanı sıra, kişiye göre değişen günlük içilmesi gereken su miktarını ise bilimsel pratik bazı hesaplamalar ile de bulabilirsiniz.

Kişinin bir gün içerisinde içmesi gereken su miktarı, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sağlık durumu, yaşadığı iklim, hava ve çevre şartları vb.

Bütün kişilere tek formül ile yaklaşmak, herkesin içmesi gereken su miktarını aynı söylemek saçma olacaktır. 50 kiloluk bir bayan ile 150 kiloluk bir erkeğin bir gün içerisinde içmesi gereken su miktarı tabikide aynı olamaz.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini kilonuz ile ile 0,033 rakamını çarparak bulabilirsiniz.

Suyun Sağlığımıza Faydaları

Su vücudun temelini oluşturan en derin yapı taşı ve kimyasal bileşenidir. İnsan bedenindeki bütün organlar ve eklemler su sayesinde toksinleri dışarı atarlar, hücrelere besin taşımakta ve burun kuruluğu, boğaz kurulu ve kulak gibi organlarımızdaki sorunları giderir. Kurulukların nemlenmesine yardımcı olur. Daha rahat nefes almamızı sağlar.

Su azlığı dehidrasyona sebep olur.

Dehidrasyon nedir?

Dehidrasyon, vücuttaki normal (sürekli yapılması gereken) aktiviteleri devam ettirmek için gerektiği kadar sıvı tüketilmeyen durumlarda görülür.Hafif, şiddetsiz dehidrasyon ise vücudun halsiz olmasına ve enerji kaybına sebep olur.

İlginizi Çekebilir:  Koroner kalp hastalığı nedir?

Fazla su içmek zararlı mı?

Halk arasında sudan zarar gelmeyeceği bilinir fakat bu tamamen yanlış bir kanıdır. Su içmek tamam güzel faydalı bir şeydir ama aşırıya kaçıldığında su zehirlenmesi isimli hastalık meydana gelmektedir. Garip değil mi? “Sudan insan mı zehirlenirmiş canım?” demeyin hata etmeyin. Her şeyin fazlasında olduğu gibi suyun da fazlası kesin surette zararlıdır. 60 – 70 kilo civarlarında bir kişinin günde içmesi gereken su miktarı ortalama 6-10 bardaktır. Kişiye göre artı eksi 3 bardak oynasa da bu oranlardan daha çok su tüketilirse böbreklerimiz bu suyu işlemekten yorularak bir süre çalışmaz hale gelebilir ve ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Bu yüzden gereksiz ve emin olmadığınız fazla su içme önerilerine uymayıp çevrenizdekileri de bu konuyla ilgili bilgilendirin. Sadece gerektiği yerde, gerektiği kadar ve ihtiyacınız kadar su için. Su içmek sağlıktır. Su içmeyen insan yaşayamaz. Vücudunuzu suya muhtaç etmeyin ve düzeninizi bozmayarak her gün ihtiyacınız kadar suyu aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir