Sürekli Bilgisayar Karşısında Olanlar İçin Tavsiyeler

Sevgili HastalıkTedavi okuyucuları, bu yazımız, sürekli bilgisayar başında çalışanları ilgilendiriyor. Eğer siz de bilgisayar karşısında gereğinden fazla zaman geçiriyorsanız gözlerinizin sağlığı açısından tam da doğru yerdesiniz. Lütfen dikkatle okuyunuz. Gözlerimiz, naçizane vücutlarımızın tartışmasız en hassas organlarından bir tanesidir. Bütün organlarımız gerekli fakat gözlerimiz olmazsa kaliteli ve tatlı bir yaşam düşünülemez. Hiç göremeyen insanların neler çektiğini ve onların neler yaşadığını, gözlerinizi 10 saniyeliğine kapatıp yürümeye çalışarak anlayabilirsiniz. Bundan dolayı da aman dikkat edin gözlerinizin başına bir şey gelmesin. Öncelikle gözlerinde sorun olan herkese geçmiş olsun diliyoruz.

Bilgisayar başında çok mu zaman geçiriyorsunuz?

Gözleriniz ne oluyor, onlar ne zararlar çekiyor diye sormazlar mı adama? Gözlerinizin belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Yada gerekli damlalar ve çaylar ile pansuman yapılması gerektiğini? Anlatıyoruz sayın okuyucularımız.

İşiniz ya da hobileriniz gereği bilgisayar başında normalden fazla zaman harcıyorsanız gözleriniz haliyle gereğinden fazla yorulmakta ve su kaybetmektedir. Gözlerimizi normal bir günde ortalama 14.000 (on dört bin) kez kırparız, bu da yılda yaklaşık 4,5 milyon kırmaya denk gelir. Bilgisayar başında çalışıldığında ise gözlerimiz uzaklık yakınlık kavramını seçemediğinden dolayı küçülüp büyüyemez. Dolayısıyla küçülüp büyüme esnasında kullanılmayan kaslar zamanla işlevselliğini yitirir. Ve Bilgisayarda oyun oynarken olsun, tasarım yaparken olsun yada herhangi bir işle uğraşılıyorken, çok fazla kenetlendiğimizi ve pür dikkat ekrana baktığımızı farkederiz. Bu da nedir? Göz kırpma sayımızın normalin altına düşmesi demektir. Gözlerimiz eğer gereğinden az kırpılır ise, içerisindeki sıvı kendisini yenileyemez ve göz kuruluğu başlar.

İlginizi Çekebilir:  Lens Kullanmanın Zararları

Bilgisayar Kullanırken Gözleriniz mi acıyor?

Bilgisayar kullanırken gerekli dik açıyı oluşturun ve ekrana alttan değil, üstten bakmaya çalışın. Yani gözlerin bir nebze olsun kısık olmasını sağlayın. Gözlerinizi kırpmayı unutmayın. Gerekli ıslaklığı sağlamak, kuruluğu gidermek adına çeşitli suni göz yaşları kullanınız (bkz: refresh tears).

Her 20 dakikada bir gözlerinizi bilgisayardan ayırarak dinlendiriniz, temiz ellerinizle hafif masajlar yaparak rahatlatınız ve uzak yerlere yakın yerlere bakarak gözlerinize gerçek görüntüyü de gösteriniz. Direkt olarak güneşe bakmayınız.

 Sizde kendi göz dinlendirme ve rahatlama yöntemlerinizi yorum olarak paylaşırsanız aynı sorunu çeken diğer internet kullanıcılarına da faydanız olmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir