Takıntılı olmanın tedavisi nedir?

Bugün çok sevdiğim ve benim gibi binlercesi olduğu için kendimi pek fazla yalnız hissetmediğim bir konuya, takıntılı olma konusuna değineceğim. O nedenle tüm takıntılı kardeşlerimi yani Obsesif Kompulsif Bozukluk sahibi olan benim gibi garip insanları yamacıma bekliyorum. Ben yazacağım, siz okuyacaksınız, yorum yapacaksınız, cevaplar verilecek ve burada takıntılı olmaya karşı savaş açacağız. Şahsen ben takıntılı olmaktan çok yoruldum.

Öğrenelim: Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

İlk olarak öğrenmemiz gerekiyor. Bu sorun nedir? Tam olarak tanımı nedir? Ancak bilirsek, çözüm bulabiliriz ve daha dikkatli olabiliriz. Ne güzel yazdım yahu… Neyse, tanıma geçeyim hemen. Bu sorun, çoğu süslü tabirin neticesinde “çağımızın hastalığı” olarak adlandırılır ki bu çok havalı gelir insana. Hastalığım bile modern der insan. Ama tanım olarak bakıldığında, insanı pek de mutlu etmez. Her şey takıntı haline gelebilir. Beslenme düzeninden, konuşurken karşıda duran tabloya kadar her şeyi takabiliriz. Tanıma göre, kişilik bozukluğudur ve her zaman mükemmeli arar bu soruna sahip olan kişiler. Tabii bu dünyada da her zaman mükemmel olmayacağı için yanar kavruluruz takıntılarımız içinde.

Takıntılı Olmak Tedavi Edilebilir mi?

Ne yazık ki sizlere hemen “şu şekilde tedavi edilir” diyemiyorum. Çünkü kendimden de bildiğim kadarıyla öyle basit bir şey değil takıntılı olmanın tedavisi. Önce hafif hafif psikoterapi almaya başlarsınız. Bu psikolojik destekler ile zamanla belki çözüm bulabilirsiniz. Fakat çoğumuz bunu ciddiye almaz ya da alsa dahi tam olarak istediği gibi tedavi edemez. Bu nedenle devreye ilaçlar girer. Bir yandan ilaçlarla bastırırsınız, diğer yandan psikoterapi almaya devam edersiniz. Ancak bu şekilde bir tedavi mümkün olabilir. Bana kalırsa da iletişim kurmak ve bu sorunu, bu sorunu yaşayanlar ile konuşmak çok etkili oluyor. Sizlerden de yorumlarınızı bekliyorum, bol bol karşılıklı anlatmak iyi gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  Dişimi Çektireceğim Canım Acır mı?

Tedavinin Temeli Sizde Bitiyor: İRADE

Takıntılı olmanın asıl tedavisi, aslında sende bitiyor arkadaşım. Eğer iradeli olursan, “ben bu sorunu yeneceğim!” Dersen ve aldığın psikolojik destekleri ciddiye alırsan çözüm bulabilirsin. Bu şekilde tanıdığım, gerçekten inanarak ve iradesine sahip çıkarak çözüm bulan kişiler var. Her ne kadar kendimde o iradeyi daha bulamamış olsam da bende farkındayım durumun ve sizlere de söylüyorum; “takıntılı olmanın tedavisinin anahtarı irade de gizlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir