Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Tanımı: Doğal dişlerimizi pek çok sebeple yitirebiliriz. Yaralanma, çürüme veya diğer ağız sağlığı sorunları diş kaybına neden olabilir. Çok hoş olmayan bu durum karşısında, diş hekimi muhtemelen hastayla protezdiş olasılığını konuşacaktır. Protez diş, akrilik ve reçine, özel plastikler ve gerçek gibi görünecek şekilde tasarlanan hafif metalden yapılan ve doğal diş yerine kullanılan yapay diştir.

Hasta ve doktor en iyi çözümün protez olduğu konusunda anlaşırsa, doktor öncelikle ağız yapısını inceleyerek çenenin modelini oluşturacaktır. Doktor bu modelden yola çıkarak protez yapmaya başlayacaktır.

Doğal dişlerin olmadığı durumlarda yapılan dişlere “total protez” halk diliyle takma diş denir. Bu tür protezler ir kaide plağı üzerinde üst çenede 14 ve alt çenede de 14 olmak üzere toplam 28 yapay diş barındırır. Doktorun gerekli gördüğü bazı durumlarda on ikişerden 24 diş de olabilir.
Bazı ana dişler varsa, bazılarının da çekilmiş olduğu hallerde şayet takılıp çıkarılabilir bir protez yapılması gerekiyor ise, bu tür protezlere de “parsiyel protez” denir.

Parsiyel protezler ya klasik akrilik protezler şeklinde olur veya iskelet protez diye isimlendirilen tek parça dökümden yapılır. Bunlar ana dişlere tutunan ve kroşe denilen tellerle yerinde durur. Bu tarz protezlerin kullanılması ve yapımı hem zor hem maliyetlidir.
Bu tel tutucuların göründüğünü ve estetik olmadığını düşünen hastalara “hassas bağlantılı” estetik protezler de yapılabilir. Ancak bu sistemler daha pahalıdır.
Ana dişlerinin tümünün çekilmesi gereken vakalarda, şayet hasta dişsiz kalmak istemez ise “immediat protez” denilen doğal dişler çekilir çekilmez hemen takılan protez türleri de vardır. Fakat zamanla çekim yaraları iyileşip dokular büzülünce protez ağza bol gelir. O zaman ya yeni bir protez yapılır veya protezin dişlerine dokunmadan sadece kaide plağı tümden değiştirilerek protez yenilenir.

İlginizi Çekebilir:  Dişimi Çektireceğim Canım Acır mı?

Protez Diş Çeşitleri

‘Protez diş’ terimi, aslında farklı anlamlardır. Bunların içinde üç temel protez diş çeşidi vardır. Diş hekimi ihtiyaca göre hasta için doğru olanı önerecektir. Doktorun tavsiyesi neticesinde doğru karar verilmiş olur.

Üst ve alt diş protez

Tüm doğal dişlerin değiştirilmesi gerektiğinde tam protez kullanılır. Üst protezler üst dişlerin yerine kullanılırken, alt protezler alt dişlerin yerine kullanılır.

Kısmi Protez

Bir veya birden fazla dişlerin değiştirilmesi gerektiğinde kısmi protez kullanılır. Kısmi protez ayrıca kalan dişlerin hizasını korur ve kaymalarını önler.

Var  olan bir kaç doğal diş veya kök üzerine, diş hekiminin yapacağı bazı özel uygulamalar neticesinde dişe uygulanan “diş üstü protezleri” de vardır. Bu doğal diş veya kökler proteze tutuculuk ve stabilite sağlar.

Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Her yemekten sonra özel fırçalar, su ve sabun aracılığı ile protezlerin hem iç hem de dış tarafları ve dişlerin araları iyice yıkanıp fırçalanmalıdır. Temizlenmeyen protezler yumuşak dokularda zararlara sebep olur, ayrıca diş araları taş tutar, lekelenir ve koku yapar. Bu tarz bakım  yapılmayan  protezler kullanıcıya hem ağız kokusu, hem estetik görüntü hem de sağlık yönünden olumsuzluklar yaşatır. Protezleri yıkarken dikkatli olmalıdır. Çünkü sabunlu protezlerin elden kayıp düşerek ya protezin veya dişlerin kırılmasına sebep olabilir.  Bu sebeple protezi yıkarken lavabonun alt tarafına doğru tutmak gerekirse lavabonun altına bez veya derince bir kap koyarak kırılmasını engellenebilinir. Alt protezleri temizlerken her iki tarafından hassas tutup kırılması engellenebilinir.

İlginizi Çekebilir:  Yirmilik Diş Çektirilir Mi?

Protez diş temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta protez dişin her yerini temizlemektir. Damak ve diş çevresi bol suda iyice temizlenmelidir.  Şayet damak kısmının temizliği ihmal edilirse takma diş yapışmada sorun çıkar ve bakteri üremesi oluşabilir. Ayrıca damak kısmı bakteri üretimine en uygun olan kısımdır. Protez diş kullanan kişi çok yaşlı takma dişin temizliğini yapamayacak durumda ise; takma dişlerini çıkarıp yıkama yaparken zorlanabilirler. Bu durumda kimyasal losyon ve ilaçları kullanmaları önerilebilinir. Kimyasal temizleyiciler doktor tavsiyesiyle ve eczanelerden temin edilirse protezlerin dayanıklılığı ve ağız bakımı daha uzun süreli sağlıklı yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir