Tartar (Diş Taşı) Nasıl Temizlenir?

Eğer dişlerinizi düzenli olarak fırçamalazsanız, her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayıp ağzının bakımını zamanında yapmazsanız diş taşları sizin için kaçınılmaz olacaktır ve bir şekilde sizi bulacaktır. Diş taşları, ağızdaki dişlerin aralarındaki bakterilerin temizlenmemesinden dolayı oluşan de dişe yapışıp kolay temizlenmeyen, hekim müdahalesi uygulamaları gerektirir. Dişlerde tartar diş taşları oluşması, diş ve diş etleri açısından ileriye yönelik sorunlar doğurmaya eğilimlidirler. Diş taşı oluşmamasına dikkat ediniz.

Tartar (Diş Taşı) nasıl temizlenir?

Diş taşları, evde kendi başınıza temizlenebilecek bir şey değildir. Kendi yapabileceğiniz tek şey, diş taşlarının oluşmadan önceki süreçte oluşmasını önlemektir. Diş taşları oluştuktan sonra ne yazık ki sizin yapacak bir şeyiniz kalmıyor. Bundan sonraki müdahaleyi kesinlikle bir diş hekimi yapmak zorunda. Derhal bir diş hekimine giderek diş taşlarınızın temizlenmesini isteyebilirsiniz. Diş taşlarınızı kendi başınıza sökmeye temizlemeye çalışırsanız iğne vb aletler kullanarak diş etlerine kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Ve diş taşlarını çıkartamazsınız.

Diş hekimleri diş taşlarını nasıl temizliyor?

Diş hekimleri tarafından yapılan diş taşı temizleme tartar temizleme işlemleri, ultramodern aletler yada el aletleri ile yapılmaktadır. Hasta, diş taşları temizlenme esnasında hiçbir acı hissetmemektedir. Hekimler yinede dişlerinize lokal anestezi uyuşturucu sprey kullanarak hiç bir şey hissetmemenizi sağlar. Diş taşı temizleme işlemi süresi 15-20 dakika arasında değişir. En fazla 30 dakikada diş taşlarından kurtulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, her 6 ayda bir diş taşlarınızın temizlenmesi için diş hekimine gitmeniz gerekir. Ağız diş eti ve diş sağlığınız açısından bu süreyi daha fazla uzatmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Diş taşı temizletmek zararlı mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir